Kraj Vysočina se potřetí pokusí vybrat firmu na stavbu části silničního obchvatu Jihlavy. Minulá řízení se protahovala kvůli námitkám a odvoláním účastníků, vybraná firma Metrostav Infrastructure nakonec z druhého řízení letos zjara odstoupila. Na stavbu 2,4 kilometru nové silnice má kraj šanci čerpat dotaci 307 milionů korun. O zahájení nového zadávacího řízení na tuto zakázku rozhodla krajská rada. Novinářům to řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Nová silnice má propojit výpadové trasy I/38 na Znojmo a II/405 na Třebíč.
Ostatní | 30. 06. 2022
České dráhy rozšiřují využití technologie 3D tisku při údržbě vlaků. V současnosti je v provozu 12 tiskáren v deseti hlavních střediscích údržby, například v Praze, Plzni, Českých Budějovicích, Brně nebo v Bohumíně. Využití 3D tisku v údržbě podle drah zrychluje servis a zlevňuje náklady na některé díly o stovky tisíc korun. Informovaly o tom České dráhy.
Ostatní | 23. 06. 2022
Marcin Wasilewski, jeden z nejvýznamnějších manažerů polského energetického průmyslu, posiluje od června 2022 tým EIT InnoEnergy a povede operace této společnosti v regionu střední Evropy. Wasilewski, který dosud působil jako viceprezident ABB, převezme formálně pozici generálního ředitele EIT InnoEnergy Central Europe a stane se současně členem výkonné rady v centrále společnosti.
Ostatní | 22. 06. 2022
Autobusový dopravce ČSAD BUS Uherské Hradiště, který mimo pravidelné linkové dopravy v části Zlínského kraje zajišťuje městskou hromadnou dopravu (MHD) v Uherském Hradišti a Kunovicích, loni hospodařil se ziskem 13,3 milionu korun. Předloni vykázal ztrátu 10,3 milionu korun. Výnosy společnosti z autobusové dopravy meziročně vzrostly o 177,6 milionu korun na 398,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na webu podniku.
Ostatní | 10. 06. 2022
Vlastníci vymezených silnic a dálnic asi budou muset každých pět let zajistit posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích. Novelu zákona, která jim tuto povinnost v návaznosti na předpisy EU uloží, doporučil schválit senátní výbor pro dopravu přes pochybnosti o účelnosti novely.
Ostatní | 09. 06. 2022
Patrně nejslavnější vlak projel před půlnocí po brněnské vlečce na výstaviště ulicí Poříčí. Správa železnic (SŽ) totiž do Česka přivezla muzejní jednotku francouzského rychlovlaku TGV z roku 1980. Převozu na výstaviště přihlížely i přes noční hodinu stovky příznivců. Vlak, který už byl vyřazený z pravidelného provozu, bude po tři dny vystavený mezi dalšími železničními vozy na veletrhu Rail Business Days.
Ostatní | 08. 06. 2022
Počet incidentů i obětí nehod na kolejích letos v Česku opět přibývá. Do konce května inspekce řešila 521 mimořádných událostí, které si vyžádaly 100 obětí. Meziročně je to v obou případech asi o pětinu více. Stoupl počet střetů na přejezdech i sražených osob na kolejích. Vyplývá to z údajů Drážní inspekce. Nehodovost na železnicích byla tématem po sérii nehod i loni.
Ostatní | 02. 06. 2022
Plzeňské výzkumné univerzitní centrum RTI dělá testy provozní pevnosti a únavové životnosti materiálů, spojů a konstrukčních uzlů autobusových karoserií. Testy pomohou simulovat nehody a přispějí k bezpečnosti. Jde o projekt Technologické agentury ČR (TAČR), na němž výzkumníci spolupracují s firmou SOR Libchavy, která vyrábí autobusy pro městskou, meziměstskou a turistickou dopravu, trolejbusy a nově také bateriové elektrobusy. ČTK to řekla Šárka Stará, mluvčí Západočeské univerzity, pod níž výzkumné centrum fakulty strojní spadá.
Ostatní | 23. 05. 2022
Společnost Skeleton Technologies podporovaná organizací EIT InnoEnergy a výrobce elektrických rozvaděčů ZPUE uzavřely obchodní dohodu o poskytování řešení pro skladování energie na polském trhu. Skeleton Technologies je globální technologický lídr v oblasti superkapacitorů pro ukládání energie a ZPUE představuje největšího výrobce rozvaděčů vysokého a nízkého napětí v Polsku.
Ostatní | 23. 05. 2022
Jeden z největších mobilních jeřábů v zemi v těchto dnech na stavbě obchvatu Karviné usazuje ocelové díly mostní konstrukce o váze 115 tun. Společnost Skanska také pokračuje v budování násypů na budoucí trase silnice. ČTK to sdělil její mluvčí Ondřej Šuch.
Ostatní | 19. 05. 2022
Do Česka přijede v příštím týdnu první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě Coradia iLint. Vlak s téměř nulovými emisemi představí ve více než desítce měst společnosti Alstom a České dráhy. ČTK o tom informoval výrobce vlaků Alstom v tiskové zprávě. Vlaky na vodíkový pohon jsou podle expertů jednou z ekologických variant budoucího provozu zejména na regionální železnici.
Ostatní | 11. 05. 2022

   Další články >>