Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje 40 milionů korun do vybavení 30 nebezpečných železničních přejezdů kamerami, které budou hlídat průjezd a rychlost vozidel. SŽDC to dnes uvedla na zasedání světového kongresu Mezinárodní železniční unie (UIC) v Praze věnovanému bezpečnosti.
Doprava | 22. 11. 2019
Společnost GEFCO, přední světový poskytovatel multimodálních řešení dodavatelského řetězce, podepsala smlouvu s firmou Airbus, globálním lídrem leteckého průmyslu. GEFCO pro Airbus zajistí přechod k čistšímu, ekologičtějšímu dodavatelskému řetězci. Postupnými kroky nahradí jednorázové obaly speciálními recyklovatelnými kontejnery pro opakované použití. Podpisem smlouvy se oba subjekty zavazují plnit nejpřísnější ekologické normy a současně zvýšit efektivitu leteckých nákladních přeprav.
Obaly | 22. 11. 2019
Před velkou výzvou stojí společnost Panattoni, specialista na přeměnu brownfieldů v moderní průmyslové parky. U Nýřan na Plzeňsku připravuje revitalizaci rozsáhlého území, které v minulosti ovlivnil provoz černouhelných dolů, tepelné elektrárny, betonárny i potravinářského závodu. Při přípravě nové průmyslové zóny Panattoni Park Nýřany Terminál se developer zaměří již při přípravě území na udržitelnost a ekologickou výstavbu. Díky kvalitní a dostatečně kapacitní inženýrské infrastruktuře má budoucí park předpoklady i pro rozvoj dle konceptu Průmysl 4.0.
Nemovitosti | 22. 11. 2019
Stlačený zemní plyn (CNG) od ledna 2020 zřejmě podraží. Vzroste totiž daň ze zemního plynu, která aktuálně činí 1,44 Kč/m3 CNG. V příštím roce bude téměř dvojnásobná, tedy 2,80 Kč/m3. Spotřební daň z benzínu přitom činí 12,84 Kč/l. Daňové zvýhodnění CNG bude trvat minimálně do roku 2025. Stát se totiž zavázal, že v rámci podpory využití zemního plynu v dopravě daň do té doby nepřekročí 3 Kč/m3.
Doprava | 22. 11. 2019
S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích Českách drah, kde je průvodčí. Dopravce své zaměstnance vybaví více než 1600 mobilními terminály, zároveň totiž ubudou desítky stanic, kde je možné si jízdenku koupit. Napsaly to Lidové noviny (LN). V pendolinech je platba kartou možná od srpna 2017, služba se postupně rozšiřovala do dalších vlaků. Dráhy na ní spolupracují s ČSOB.
Doprava | 21. 11. 2019
Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce byl v září rekordně vysoký, stát dopravcům vyplatil více než 578 milionů korun. Proti loňskému září je to o 115 milionů korun více. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Podle úřadu je navýšení ovlivněno začátkem školního roku.
Doprava | 21. 11. 2019
České společnosti Subterra a GJW Praha jsou prostřednictvím svých slovenských organizačních složek součástí čtyřčlenného konsorcia, které získalo na Slovensku zakázku v hodnotě 15,19 milionu eur (skoro 389 milionů korun) na rekonstrukci úseku železniční tratě na severu země. ČTK to zjistila z registru smluv.
Doprava | 21. 11. 2019
Ministerstvo dopravy (MD), kraje a obce prosazují zákaz tranzitu kamionů na komunikacích druhé a třetí třídy. Nesměla by na ně dálková nákladní doprava nad 12 tun, těžké vozy dopravců z regionu by po krajských silnicích jezdit mohly. Kvůli zpoplatnění některých silnic první třídy od ledna 2020 se kraje a obce obávají výrazného nárůstu počtu kamionů na silnicích nižších tříd. ČTK to řekl starosta Všerub Václav Bernard (STAN) z pracovní skupiny MD k rozšíření mýta a potvrdilo to i MD.
Doprava | 21. 11. 2019
Po 25 letech od prvních debat byl dnes dokončen a zprovozněn 5,5 kilometru dlouhý obchvat Rokycany - Hrádek za zhruba čtvrt miliardy korun. Na první dvoukilometrový úsek, dokončený v červnu 2013, byla napojená zbylá část do Hrádku za 115 milionů korun. Jeho dostavbu brzdil převod posledních dvou pozemků, z nichž jeden musel Plzeňský kraj jako investor vyvlastnit. Hrádek s okolními obcemi prosazoval obchvat od roku 1994. Díky němu si oddychnou hlavně obyvatelé Kamenného Újezdu, řekla ČTK jeho starostka Jarmila Vaňourková (SNK pro Kamenný Újezd).
Doprava | 20. 11. 2019
Dva týdny před spuštěním nového mýta je do systému přihlášeno 234.000 vozidel, což je 51 procent z očekávaného počtu 458.000 aut. ČTK o tom informoval budoucí správce mýtného systému společnost CzechToll. Podle ní registrace v posledním týdnu mírně zrychlily. Stále však hrozí to, že se po spuštění mýta budou na dálnicích tvořit kolony, které u hranic mohou dosahovat několika desítek kilometrů.
Doprava | 20. 11. 2019
Vedení hlavního města dnes schválilo plán rozvoje dopravy na další roky, takzvaný akční plán udržitelné mobility. Dokument určuje strategické dopravní stavby, které mají být hotovy či se na nich začne pracovat do roku 2023. Zahrnuje mimo jiné rozšíření tramvajových tratí, stavbu metra D nebo silničních okruhů. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheihnerr (Praha Sobě). Materiál navazuje na plán udržitelné mobility zahrnující projekty do roku 2030, který schválili letos v květnu pražští zastupitelé.
Doprava | 20. 11. 2019

   Další články >>