Výběr mýtného na Slovensku za pololetí stoupl na 110 mil. eur

Výběr mýtného za jízdu autobusů a nákladních vozidel po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí pokračoval v růstu a dosáhl nového rekordu. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

 
Od začátku ledna do konce června zaplatili dopravci na mýtném na Slovensku 110 milionů eur (2,82 miliardy korun). Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku to představuje nárůst o 3,6 procenta. Téměř 47 procent z vybraného mýtného uhradili zahraniční dopravci.

Mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy musejí na Slovensku zaplatit autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Sazba mýtného závisí na druhu vozidla, jeho hmotnosti, počtu náprav a emisní třídě automobilu. Osobní vozidla na Slovensku platí za používání dálnic a rychlostních silnic prostřednictvím elektronické dálniční známky, jejíž cena na rozdíl od mýtného nezávisí na počtu ujetých kilometrů, ale na době její platnosti.

Značnou část vybraného mýtného na Slovensku v minulosti pohltily náklady na mýtný systém. Provoz systému, který je založen na satelitní technologii, zajišťuje SkyToll od jeho zavedení v roce 2010. Zakázku získal SkyToll s nejdražší nabídkou po vyloučení ostatních uchazečů z tendru.

SkyToll v konsorciu s firmou CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera uspěl v Česku v mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Na pozici správce mýta tak má konsorcium na konci roku vystřídat dosavadního provozovatele, společnost Kapsch. Krajský soud v Brně minulý týden ale vyhověl žalobě firmy Kapsch a nařídil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby se znovu zabýval smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného. Ministerstvo dopravy i ÚOHS oznámily, že kvůli rozsudku podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Doprava | 16. 07. 2019
Zdroj: ČTK