V Kolíně končí oprava vlakového nádraží za téměř 77 milionů

V Kolíně do konce srpna skončí rekonstrukce vlakového nádraží. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) začala nádraží opravovat na podzim loňského roku, náklady dosáhnou téměř 77 milionů korun, řekla ČTK mluvčí SŽDC Nela Friebová.

 
SŽDC bude na podzim ještě dodělávat detaily, hlavní stavební práce ale skončí právě do konce srpna. "V současné době práce pokračují podle harmonogramu na základě uzavřené smlouvy," řekla Friebová.

Výpravní budova dostala během oprav nový zevnějšek, opravou prošel také interiér. Vyměnila se okna a dveře, nainstalován byl nový orientační a informační systém. Nové budou pokladny, haly i sociální zařízení.

"Úpravami prochází také administrativní budova, rekonstrukce zahrnuje také opravu zpevněné plochy kolem objektu, oplocení nebo přístřešků na kontejnery," uvedla mluvčí.

Vlakové nádraží v Kolíně sousedí s autobusovým, které také prošlo generální rekonstrukcí, která skončila v loňském roce. Náklady dosáhly zhruba 60 milionů korun, i Kolínu pomohla s financováním dotace. Zásadní myšlenkou nového autobusové nádraží je přechod mezi autobusovým a vlakovým nádražím "suchou nohou". Nádraží využívají dálkové i regionální spoje. Cílem modernizace bylo usnadnit a urychlit přestupy, zvýšit komfort i přehled o aktuálních spojích.

Stavaři se na kolínské nádraží zřejmě brzy vrátí. Město se se SŽDC dohodlo na stavbě nového podchodu do Starokolínské ulice, která je na druhé straně nádraží. Město chce v ulici vybudovat parkoviště nejméně pro 100 aut. Podle starosty města Michaela Kašpara (Změna pro Kolín) dohoda se SŽDC o stavbě nového podchodu stále trvá, což potvrzuje i mluvčí organizace. "Ano, s touto stavbou stále počítáme. Samotná realizace podchodu však bude možná až po ukončení výluk na stavbě Velim - Poříčany, zřejmě tedy v roce 2023," řekla Friebová.

Nové parkoviště má sloužit především obyvatelům z druhé strany Labe, kteří tak nebudou muset nádraží objíždět a parkovat před nádražní budovou.
Doprava | 15. 08. 2019
Zdroj: ČTK