SŽDC dokončila opravy tratí u Prahy, měly by omezit výluky

Správa železnic dokončila opravy několika koridorových tratí v Praze a jejím blízkém okolí. Rekonstrukce by měly zejména snížit riziko výluk v provozu, dále prodloužit životnost tratí a také snížit náklady na jejich údržbu. Náklady na opravy byly 220 milionů korun. Informovala o tom Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).
 

Zrekonstruovány byly v uplynulých týdnech železniční úseky Poříčany - Praha Libeň, dále trať mezi Prahou a Vraňany a také mezi Prahou Hostivaří a Voticemi.

"Na uvedených tratích probíhá intenzivní dálková a příměstská doprava, které doplňuje také silný provoz nákladních vlaků. Je proto třeba systémově provádět opravné práce v rozsahu, který zajistí plynulost a bezpečnost dopravy a vyhoví tak vysokým nárokům na technický stav kolejí," uvedl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Opravy jednotlivých úseků se zaměřily zejména na opravy kolejnic, betonových pražců a dalších částí tratí. Na části tratí byly instalovány také zařízení na absorbování hluku z dopravy. Během oprav byly na úsecích výluky provozu.

Jedním z hlavních cílů oprav bylo omezit výluky na tratích do budoucna. K tomu by měl přispět nový systém zadávání pravidelných oprav koridorů, čímž by se případné výluky měly výrazně zkrátit a přesunout do nočních hodin. Zároveň by se mělo snížit riziko neplánovaných rekonstrukcí. K systémovým opravám by stavební firmy navíc měly nově využívat nové stroje a postupy, které umožní rychlejší práce. V následujících letech chce SŽDC tímto způsobem pokračovat i na dalších tratích.

Doprava | 20. 09. 2019
Zdroj: ČTK