Říčany zakryly značky zakazující průjezd kamionů nad 12 tun

Říčany u Prahy do dneška zakryly všechny značky zakazující průjezd kamionů nad 12 tun přes město a okolí. Vyhověly tak rozhodnutí krajského úřadu, který nedávno opatření z loňského listopadu zrušil. Město se nicméně pokusí zákaz tranzitu znovu prosadit, řekl ČTK radní David Michalička.

Podle krajských úředníků byly při vydání opatření porušeny právní předpisy. Nedostatky se týkaly lhůt, stanovisek jednotlivých orgánů a způsobu vyvěšení na úředních deskách dotčených obcí. Krajský úřad proto zákaz zrušil a město do dneška muselo zhruba tři desítky značek zakrýt. „Dnes rozhodnutí kraje nabylo právní moci, 15 dnů po doručení. Už jsme to kontrolovali, všechno je zakryté," uvedl Michalička.

Radnice podle něj boj proti přetíženým kamionům nevzdává. „Projdeme celý proces znova. Necháme si ještě zpracovat právní rozbor, jaká přesná vyjádření jsou bezpodmínečně nutná. Minule jsme tam měli zbytečně moc příloh nad rámec zákona. Nadbytečné přílohy byly důvodem, proč nám to kraj shodil," dodal radní.

Říčany zákazem reagovaly na iniciativu Prahy, která připravuje podobně razantní zákaz. V Říčanech a okolí se opatření vztahovalo na kamiony nad 12 tun, které nemají v místě nakládku nebo vykládku. Zákaz se týkal zejména silnice druhé třídy číslo 101, která slouží jako přivaděč k dálnici D1. Kvůli nedokončenému Pražskému okruhu si tudy zkracují cestu řidiči na trase mezi Plzní a Brnem na jedné straně a Hradcem Králové či Mladou Boleslaví na straně druhé.

Strážníci na silnici 101 po odhalení nových značek začali okamžitě zastavovat řidiče. Pokles nákladní dopravy byl podle radnice razantní, snížil se zhruba na polovinu. Podle odhadů šlo o úbytek zhruba tisíce nákladních vozů denně.

Doprava | 21. 02. 2018
Zdroj: ČTK