Panattoni upraví výrobní halu v Plzni, opouští ji Yazaki

Stavitel průmyslových zón Panattoni Europe zrekonstruuje jednu z největších výrobních hal na plzeňských Borských polích, největší industriální zóně na západě Čech. Do konce roku ji opustí japonský Yazaki Wiring Technologies, největší výrobce kabelových svazků na světě, který už loni přesunul svoji sériovou výrobu do Srbska. Panattoni halu o ploše 25.000 metrů čtverečních upraví a nabídne novým nájemcům z high-tech výroby nebo zaměřeným na plně automatizovanou logistiku, řekl ČTK mluvčí developera Karel Taschner.

 
"V České republice díky zvyšování mezd teprve teď dochází k plnému nástupu digitalizace, automatizace a robotizace. To přináší i nové nároky na technologickou obměnu starších budov nebo výstavbu zcela nových," uvedl generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička. Developer se podle něj jako jeden z prvních rozhodl zahájit rekonstrukci už stojící haly, která byla dostavěná v roce 2003. "Zahraniční investoři i lokální start-up firmy pečlivě sledují nabídku vhodných lokalit pro své budoucí high-tech provozy. Do zrekonstruované haly bychom rádi přivedli Průmysl 4.0 a výrobu s vysokou přidanou hodnotou," dodal.

Borská pole patří podle ředitele kapitálových trhů Karla Klečky mezi nejatraktivnější ve střední Evropě. Vedle průmyslové zóny, v bývalém areálu Škody Plzeň, chce developer postavit za více než dvě miliardy korun Panattoni Pilsen Digital Park, průmyslovou zónu nové generace se zaměřením na Průmysl 4.0. Prázdný 28hektarový brownfield je napojený na sítě a navazuje na průmyslové provozy. Záměr už úspěšně prošel posouzením vlivů na životní prostředí EIA.

Yazaki fungoval v obří průmyslové zóně Borská pole více než 15 let. Většina postupně propouštěných zaměstnanců našla práci v okolních firmách, s nimiž Yazaki spolupracuje. Cena pracovní síly v Plzeňském kraji roste, možná nejvíc z ČR. Kraj u hranic s Německem, největším odbytištěm české produkce, má dlouhodobě po Praze druhou nejnižší nezaměstnanost ze 14 regionů ČR, aktuálně 2,1 procenta. Pracovní úřady nabízejí v regionu téměř 38.000 volných pracovních míst.

Yazaki Wiring Technologies Czech byla založena v únoru 1993 ve Stříbře. Vyrábí speciální kabelové svazky pro prestižní automobilky, největším odběratelem je Německo. Závod na výrobu kabelových svazků na Borských polích byl postaven v letech 2001 až 2003. Původně šlo o společný podnik, v němž držel japonský koncern Yazaki 75 procent, zbytek měl německý Siemens. Němci ale v roce 2004 prodali svůj podíl Japoncům. Ještě v letech 2006 až 2008 měla firma 3200 zaměstnanců a byla největším zaměstnavatelem v Plzni s tržbami přes tři miliardy Kč.
Nemovitosti | 09. 05. 2019
Zdroj: ČTK