Leo Experess dostal svolení UTK pro vlaky z Prahy do Vratislavi

Český soukromý dopravce Leo Express dostal od polského drážního úřadu (UTK) povolení provozovat komerční spojení na trati Praha-Vratislav (polsky Wroclaw), uvedl server Rynek Kolejowy. Připomněl, že dopravce na souhlas čekal od loňského dubna a mezitím stačil na trasu vyjet se spoji, objednanými místními samosprávami.

 
Žádost o povolení nových služeb v mezinárodní osobní dopravě mezi nádražími Wroclaw Glówny a Praha Hlavní nádraží Leo Express podal UTK loni 18. dubna. Po 15 měsících UTK 15. července vydal rozhodnutí, která podle serveru byla právě zveřejněna v polském úředním věstníku. Na zmíněné trase dopravce spustí dvě dvojice vlaků denně o víkendech a jeden spoj denně o pondělcích a pátcích. Rozhodnutí platí pro pět jízdních řádů, počínaje stávajícím, dodal server. Podle vydaného rozhodnutí budou moci vlaky zastavovat v dalších nádražích, například v Kladsku (Klodzko). Využívány by měly být výlučně vlaky Stadler Flirt.

UTK podle serveru odmítl námitky dolnoslezského vojvodství, podle kterého má Leo Express zájem o zajištění spojení na polském úseku trati. Šéf úřadu nicméně do rozhodnutí zahrnul podmínky týkající se provozování vlaků po celé trase mezi Prahou a Vratislaví.

Rynek Kolejowy připomněl, že loni v prosinci Leo Express spustil víkendové spojení na trati do Vratislavi, avšak nikoliv v rámci otevřeného přístupu na koleje, ale v rámci spojů dotovaných místními samosprávami a ve spolupráci s regionálním dopravcem Koleje Dolnośląskie. Tyto vlaky se na koleje vrátily počátkem července.

Leo Express rovněž provozuje vlaky z Prahy do Krakova a má souhlas spustit spojení mezi Prahou a Terespolem na hranicích s Běloruskem, ale ještě nemá k tomu potřebné vlaky Sirius od čínské společnostio CRRC, dodal server.

Doprava | 31. 07. 2020
Zdroj: ČTK