Jihlava chce získat další parkovací místa zaváděním jednosměrek

V Jihlavě by měly přibývat ulice s jednosměrným provozem, aby v nich mohlo parkovat víc aut. Chystaná městská koncepce parkování počítá výhledově také se stavbou odstavných parkovišť v okrajových částech města a s parkovacími věžemi na sídlištích. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl radní města Jaroslav Vymazal (ODS). Cyklistům usnadní jízdu Jihlavou nová cyklomapa.

 
"Parkováním se zabýváme delší dobu, teď jsme práce zintenzivnili," uvedl Vymazal.

Koncepce parkování bude dokončena do jara příštího roku, ale jednosměrky by měly v jihlavských ulicích přibývat už od letošního podzimu. Radnice si od nich kromě většího místa pro parkování aut slibuje zklidnění dopravy v rezidenčních lokalitách. Podle radního jde o celkem levné řešení. "Bude to o značkách, svislém a vodorovném značení," uvedl. Návrh město ještě projedná s policií.

Podstatně dražší bude stavba dalších záchytných parkovišť pro lidi přijíždějící do krajského města. "Lokality máme zhruba vytipované," uvedl radní. První takové parkoviště koncipované jako jako P+R (park and ride) nedávno vzniklo u ústředního hřbitova v Žižkově ulici, je tam přes 100 stání.

Padesátitisícové město zvažuje i to, že podpoří stavbu parkovacích věží na sídlištích. Majitelům bytů v bytovkách by pro tuto investici mohlo nabídnout přilehlé pozemky. Díky zakladačovým systémům by bylo možné na dvou parkovacích stáních umístit třeba deset aut. "Takže vlastně pětkrát zhodnotíte to místo," uvedl Vymazal. Systém se dá podle něj pořídit za příznivou cenu. Vyhovovat by mohl zejména řidičům, kteří své auto nepoužívají denně.

Cyklisty provede bezpečně městem nová cyklomapa. V Jihlavě je 31 kilometrů cyklostezek a na dalších 20 kilometrech komunikací jsou dopravní opatření zvýhodňující cyklisty. V mapě z nich jsou sestavené tři výletní okruhy. Mapu lze stáhnout do telefonu. Příští rok budou tyto okruhy doplněny barevnými značkami.

Doprava | 30. 06. 2020
Zdroj: ČTK