Firmě ČSAD Hodonín rostly tržby na 1,47 mld, snížila ztrátu

Dopravní firmě ČSAD Hodonín loni rostly tržby o 131 milionů na 1,47 miliardy korun a snížila ztrátu na 700.000 korun. Z posledních čtyř let tak skončilo hospodaření již potřetí v minusu, avšak nejnižším. Na hospodaření působila řada negativních faktorů, avšak i přesto se podařilo dosáhnout dobrého výsledku a stabilizace společnosti i díky lepšímu hospodaření jiných než přepravních služeb, uvedl předseda představenstva František Luža ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

 
Mezi dlouhodobé negativní faktory patří nedostatek pracovních sil a tlak na zvyšování mezd, což se nejvíce projevilo u řidičské profese. Od druhého pololetí také rostla cena pohonných hmot a nejvíce se tato situace podepsala na propadu hospodaření v nákladní dopravě. Již dříve firma omezovala její rozsah, protože kamiony neměl kdo řídit.

Negativní vlivy přetrvávají i letos, avšak díky dalším opatřením se předpokládá zlepšení výsledků nákladní dopravy a udržení či zlepšení výsledků dalších činností. Mezi ně patří autobusová doprava převážně na objednávku Jihomoravského kraje, dále provoz systému přepravy kusových zásilek TOPTRANS s provozovnami v Brně a Hodoníně. Velká část tržeb, více než třetina, plyne společnosti z provozování menší sítě čerpacích stanic. Věnuje se také servisu a opravárenství vozů a prodává auta značky KIA a Citroën.

Po předloňském snížení počtu zaměstnanců o 20 se loni jejich počet stabilizoval na 500. Osobní náklady však vzrostly ze 184 na 225 milionů korun.

Společnost je v rukou pěti fyzických osob, každá má pětinový podíl.
Doprava | 18. 07. 2019
Zdroj: ČTK