Firma ČSAD Tišnov se loni vrátila k zisku, vydělávaly autobusy

Dopravní firma ČSAD Tišnov se po ztrátovém hospodaření v roce 2018 loni vrátila k zisku. Při mírně klesajících tržbách na 539 milionů vykázala zisk 6,4 milionu korun. O rok dříve byla ve ztrátě téměř pět milionů, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Zásadní pro ziskové hospodaření byla pravidelná autobusová doprava pro Jihomoravský kraj a také obchodní činnost.


Pravidelná autobusová doprava skončila v zisku devět milionů. Firma provozuje v krajském integrovaném systému 43 linek, na něž vypravuje až 68 autobusů. Naopak nepravidelná doprava a komerční linky skončily každá v minusu zhruba tři miliony, stejně tak byla v minusu cestovní kancelář.

Kvůli nedostatku řidičů kamionů, nárůstu mezd a mýtného skončila ztrátou také kamionová doprava. "V kamionové dopravě se nepodařilo promítnout zvýšení vstupů do koncových cen," píše se ve zprávě. V kamionové dopravě totiž podle dopravců panuje dlouhodobě extrémní konkurence včetně zahraniční.

Aby firma eliminovala rizika ztrát, rozšířila obchodní činnosti. Kromě pronájmu pozemku pro supermarket prodává pohonné hmoty, provozuje mycí linku a opravuje vozidla značky MAN a prodává také náhradní díly.

Počet zaměstnanců je poměrně stabilní, nicméně loni i předloni jejich počet klesl o pět a na konci roku 2019 jich bylo 253. Nejvíc byl pokles znát u řidičů autobusů, s jejich nedostatkem firma zápolí stejně jako všichni ostatní dopravci v Česku. Průměrná mzda se v posledních dvou letech zvyšovala vždy zhruba o 1400 korun, loni činila 31.400.

Společnost byla založená v roce 1992, má pět českých společníků.

Ostatní | 21. 05. 2020
Zdroj: ČTK