Fiat Chrysler chystá samořízené dodávky s americkou Aurorou

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) chystá vývoj samořízených užitkových vozů ve spolupráci s kalifornským start-upem Aurora Innovation. Společnosti podepsaly dohodu o integraci platformy autonomního řízení do užitkových aut Fiat Chrysler ve Spojených státech. Hodnotu dohody, termíny ani další podrobnosti firmy nezveřejnily, informovala agentura Bloomberg.

 
Spojení s Aurorou bylo zveřejněno necelý týden poté, co ztroskotalo jednání FCA o spojení s francouzským Renaultem. To vyvolalo otázky o schopnosti FCA konkurovat jako samostatná společnost v sektoru, který na nové technologie vynakládá miliardy dolarů.

Ve firmě Aurora má FCA partnera, jehož tři zakladatelé jsou považováni za jedny z předních osobností, s nimiž se samořízený vůz může stát realitou. Založili ji Chris Urmson, Sterling Anderson a Drew Bagnell, kteří v oblasti technologií a autonomního řízení dříve pracovali ve společnosti Google, respektive Tesla, respektive Uber. Aurora zahájila činnost v roce 2017, vyvíjí hardware, software a datové služby.

Start-up Aurora v únoru získal 530 milionů dolarů (přes 12 miliard Kč) od skupiny investorů včetně firem Sequoia Capital a Amazon. Spolupracuje už například s automobilkami Hyundai a Volkswagen.

Fiat Chrysler uvedl, že neplánuje používat systém Aurory v osobních automobilech. Partnerství neovlivní dohodu s firmou Waymo, která stejně jako Google patří do skupiny Alphabet, o dodávce více než 62.000 plug-in hybridních dodávkových aut pro samořízené modely.

Italsko-americký výrobce se v roce 2017 spoji také s konsorciem zaměřeným na technologii autonomního řízení v čele s německou automobilkou BMW.
Doprava | 11. 06. 2019
Zdroj: ČTK