Dozorčí rada ČD je kompletní, doplní ji Jan Vrátník

Dozorčí rada Českých drah je kompletní. Devátým členem se stal Jan Vrátník z firmy ECF Corporate Advisory, do rady ho zvolil Řídící výbor podniku. ČTK to sdělil mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Místo v dozorčí radě bylo uvolněné po rezignaci bývalého předsedy rady Petra Moose. Rada odvolala šéfa společnosti Miroslava Kupce.

 
Předseda Řídícího výboru Tomáš Čoček už po odstoupení Moose avizoval, že nový člen rady nebude z akademické obce, jako je tomu u řady dalších členů rady, ale bude odborníkem na ekonomické otázky. ECF Corporate Advisory, jejímž jednatelem Vrátník je, se zabývá finančním a ekonomickým poradenstvím.

Moos odstoupil na konci dubna ze zdravotních důvodů. Předsedou rady se místo něj stal akademik Karel Pospíšil. Řídící výbor v dubnu z rady odvolal i Jana Štrofa, kterého nahradila Tatiana Molková z Univerzity Pardubice. Členy rady jsou další zástupci akademické obce Libor Švadlenka a Josef Kolář, nominant ČSSD Vojtěch Kocourek a členové zvolení jako zástupci odborů Jaroslav Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb.

Dozorčí rada v pondělí, ještě v neúplném složení, odvolala z čela Českých drah předsedu představenstva Kupce. Jeho nástupce rada vybere z výběrového řízení, do té doby společnost povede tříčlenné představenstvo v čele s novým místopředsedou představenstva Radkem Dvořákem.

Podle rady byla hlavním důvodem odvolání Kupce ztráta důvěry kvůli informacím bezpečnostních složek. Ty nyní šetří policie. Kupec jakákoliv obvinění z protiprávního jednání odmítl a chce se proti nim bránit právní cestou.

Dozorčí rada je klíčovým orgánem Českých drah, rozhoduje například o vedení firmy nebo schvaluje podnikatelský plán.
Doprava | 12. 06. 2019
Zdroj: ČTK