CzechToll převzal první palubní jednotky, všechny bude mít v září

Budoucí správce mýtného systému společnost CzechToll převzala sadu prvních 25.000 palubních jednotek pro nový satelitní systém, nyní se je chystá otestovat. Po prověření kvality chce firma vyrábět 25.000 jednotek týdně. Do poloviny září jich plánuje vyrobit 450.000. CzechToll to dnes oznámil v tiskové zprávě. Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn letos 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020.

 
Dopravci budou moci registrovat svá vozidla v novém systému od 1. října. Jednotky, které používají pro součastný mikrovlnný systém už fungovat nebudou, dopravci je proto budou muset vyměnit. CzechToll se podle generálního ředitele Mateje Okáliho snaží tento proces urychlit. "Registrace jednoho vozidla na některém z obchodních míst nezabere více než pět minut, v případě tří vozidel deset minut času. Registraci bude možné provést také online, největší dopravce pak navštívíme i osobně," uvedl Okáli. Na novou povinnost upozorní dopravce také informační kampaň, kterou firma spustí ve druhé polovině září.

Palubní jednotky budou moci dopravci připojit buďto standardním kabelem přes napájecí zásuvku nebo pevnou instalací, kdy se napojí kabel jednotky přímo na elektrický rozvod ve vozidle.

CzechToll dále uvedl, že klíčové části nové satelitní technologie připraveny. "Již v prvním kole testů dosáhla úspěšnost detekce nové palubní jednotky ve vymezených mýtných úsecích 99,75 procent, výsledky druhého kola z reálných vozů jednoho z dopravců nyní CzechToll vyhodnocuje," uvedla společnost.

CzechToll zvítězil v tendru na nového provozovatele mýtného systému s nabídkou 10,75 miliardy korun za deset let provozu. Vystřídá současného správce mýta rakouskou firmu Kapsch, dosavadní mikrovlnnou technologii nahradí satelitní systém.
Doprava | 15. 05. 2019
Zdroj: ČTK