Škoda Auto s městem investuje letos 60 milionů do rozvoje regionu

Automobilka Škoda Auto investuje společně s Mladou Boleslaví v letošním roce 60 milionů korun na projekty zaměřené zejména na zlepšení dopravní situace a na podporu možností trávení volného času. Peníze firma investuje z Nadačního fondu Škoda Auto, do kterého vložila 30 milionů eur (asi 780 milionů korun). Postaví se například lávka pro pěší a cyklisty přes Jizeru nebo dětské hřiště. Novinářům to řekli zástupci automobilky a Mladé Boleslavi.

 
Nadační fond na podporu Mladoboleslavska založila Škoda Auto na konci loňského roku. Peníze z fondu budou investovány do projektů například v dopravě, bydlení, bezpečnosti, sociálních službách nebo chytré mobilitě. Peníze se využijí v rámci nového společného programu Nové Boleslavsko, jehož partnery jsou Škoda Auto, Mladá Boleslav, město Kosmonosy a Středočeský kraj.

Od prosince 2018 do letošního února dělala Škoda společně s městem průzkum mezi občany v rámci projektu 10 týdnů pro Nové Boleslavsko. Na webových stránkách lidé v deseti hlavních oblastech regionálního rozvoje podali více než 2300 konkrétních návrhů. Plánované projekty tak cíleně zohledňují přání a návrhy obyvatel.

"Velmi na mne zapůsobil počet a pestrá paleta podaných návrhů. Tak rozsáhlé zapojení občanů dokazuje, že se Nadační fond Škoda Auto zaměřil na oblast důležitou pro všechny obyvatele. Naším záměrem je, aby se Mladoboleslavsko rozvíjelo stejně pozitivně jako podnik a aby ze zásadní proměny automobilového průmyslu vyšlo silnější než dříve," řekl předseda představenstva společnosti Bernhard Maier.

Nadační fond tak letos chystá například zpracování dopravní studie na Mladoboleslavsku, studii rozvoje cyklostezek nebo studii optimalizace veřejné dopravy. Peníze půjdou také na finanční a materiální podporu charitní pečovatelské a ošetřovatelské služby v Mladé Boleslavi a okolí.

Firma prostřednictvím nadačního fondu bude například také spolufinancovat vybudování startovací rampy v BMX areálu v Benátkách nad Jizerou, financovat stavbu dětského hřiště v Kosmonosech nebo podpoří obnovu kuželkářské dráhy. Postaví také most pro pěší a cyklisty přes řeku Jizeru a venkovní plavecký bazén v Kosmonosech.

Nadační fond financuje i zahájení pilotního provozu sdílených kol v Mladé Boleslavi. Denně bude k dispozici 60 jízdních kol, která si bude možné vypůjčit pomocí mobilní aplikace. Prvních 15 minut bude zdarma.

Do dopravní infrastruktury na Mladoboleslavsku půjde kromě peněz od Škody také zhruba 7,6 miliardy korun od české vlády. Tyto prostředky budou určeny pro rozvoj 11 projektů, z toho devíti silničních a dvou železničních. Středočeský kraj vloží do regionu 3,2 miliardy, města přispějí další desítky milionů.

Ne vždy spolu Mladá Boleslav a Škoda Auto spolupracovaly. Město firmu například dlouhodobě kritizovalo kvůli velké dopravní zátěži, kterou městu způsobují zaměstnanci firmy. Auta zaměstnanců zatěžovala sídliště přilehlá výrobnímu závodu a při střídání směn ve městě kolaboval provoz.

Do zaměstnanců firmy se před loňskými komunálními volbami opřel také primátor Raduan Nwelati (ODS). Každý třetí pracující v Mladé Boleslavi je momentálně podle Nwelatiho cizinec, ve městě zároveň roste kriminalita. Podle primátora cizinci spáchají asi 90 procent všech evidovaných přestupků. Škoda Auto se proti výrokům Nwelatiho tvrdě ohradila, podle firmy zneužíval v kampani jméno společnosti.
 
Doprava | 17. 05. 2019
Zdroj: ČTK