Žďár n. S. se zeptá lidí na zkušenosti s dopravou a parkováním

Radnice ve Žďáru nad Sázavou nechala zpracovat generel, od něhož si slibuje lepší plánování dopravních staveb. Na zkušenosti se zeptá i veřejnosti. Připravuje kvůli tomu aplikaci na internetu i telefonické dotazování. Novinářům to řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). Dopravě ve městě už by měly začít pomáhat nově instalované semafory na křižovatkách, které se na rozdíl od původních všechny nastavují dálkově.

 
Jde o dotované aktivity související s projektem takzvaného Chytrého města (Smart City). Semafory měnila radnice od června, tyto práce už jsou dokončené. "Vyměnili jsme je i z toho důvodu, že už byly dožité," uvedla místostarostka Ludmila Řezníčková (ANO). Nový systém umí na křižovatkách upřednostnit vozy MHD.

"Semafory vyhodnotí to, kde je větší provoz, a pustí ten směr v delším časovém úseku," uvedla Řezníčková. Na tuto akci za 13 milionů korun dostalo město dotaci 9,4 milionu.

Aby bylo možné nastavit v dopravě takzvanou zelenou vlnu, bude podle Řezníčkové potřeba osadit světelnou signalizací poslední čtyři přechody pro chodce v centru, u nichž semafory chybí.

Generel dopravy mapující v tomto městě s téměř 21.000 obyvateli pohyb aut, cyklistů, chodců, ale i parkoviště, by měl být hotový příští rok. Radnice podle starosty získá digitální model, který umožní posoudit například zatížení komunikací ještě před provedením plánovaných změn. Na generelu začala pracovat odborná firma počátkem tohoto léta, data bude sbírat do října, i pomocí městského kamerového systému.

Město by chtělo zjistit zkušenosti také od lidí z okolních obcí, kteří do Žďáru nad Sázavou jezdí na úřady, do škol nebo do práce. "Žďár je spádová oblast pro cca 60.000 lidí," uvedl starosta. Vytvoření generelu dopravy bude stát skoro dva miliony korun, dotace pokryje 95 procent z těchto nákladů.

Doprava | 30. 07. 2020
Zdroj: ČTK