Mikrospánek je krátká epizoda spánku, která obvykle trvá tři až patnáct sekund. Během této doby člověk nevnímá žádné vnější podněty jako jsou zvuky, nebo vizuální vjemy. Poté buď usnete, nebo se s leknutím probudíte. Nehod s mikrospánkem není sice velké množství, mohou však být velmi závažné. Známe dva druhy mikrospánku – se zavřenýma, ale i otevřenýma očima. U obou mozek nereaguje. Přinášíme Vám rady, jak mikrospánku předejít, i to, jak zvládnout dlouhou cestu.
Doprava | 10. 08. 2020
Už čtyři roky mohou cestující v síti Dopravního podniku Ostrava (DPO) platit platebními kartami. DPO byl prvním dopravním podnikem v Česku, který zavedl v celé síti bezkontaktní platby kartou bez tisku jízdenky. Díky svému jedinečnému systému, který sám vyhodnocuje nejvýhodnější cenu jízdného pro cestující, začaly klesat prodeje papírových jízdenek natolik, že se je vedení DPO k 31. prosinci 2019 rozhodlo úplně zrušit. Ostrava se tak stala opět prvním městem se zcela bezpapírovou MHD.
Doprava | 10. 08. 2020
Připravovaný severovýchodní obchvat Pardubic stále nemá pravomocné stavební povolení. Vydal je již vloni v listopadu krajský úřad, ale bylo napadeno odvoláním, které dosud řeší ministerstvo dopravy. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.
Doprava | 10. 08. 2020
Po dokončení oprav mostu přes Labe ve Štětí na Litoměřicku se v Ústeckém kraji chystají opravy dalších dvou mostů. Práce na mostě v Roudnici nad Labem na Litoměřicku mají přijít zhruba na 50 milionů korun a oprava mostu E. Beneše v Ústí nad Labem bude stát více než 200 milionů korun. Most v Roudnici by se měl začít opravovat v roce 2021, kdy by mělo být také zahájeno výběrové řízení na stavební práce na ústeckém mostě. ČTK to řekl mluvčí kraje Martin Volf.
Doprava | 06. 08. 2020
Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí (3.8.) o vypsání tendru rozhodovali radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci Vítězného náměstí, která by na něm měla omezit provoz automobilů a tramvají.
Doprava | 06. 08. 2020
Stavební povolení pro modernizaci tratě z Brna do Zastávky u Brna nabylo právní moci 23. července, napsal ČTK mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Drážní úřad nyní bude s touto informací pracovat, řekl ČTK jeho mluvčí Martin Novák. Úkolem úřadu je posoudit, zda práce provedené před tímto datem podléhaly stavebnímu povolení, či nikoliv. Zatímco Správa železnic (SŽ) uvedla, že do té doby dělala jen přípravné práce, spolumajitelé hospody Vechtrovna u zastávky v Troubsku tvrdí opak. Právě na jejich podnět se Drážní úřad případem zabývá.
Doprava | 06. 08. 2020
Registrace nových automobilů sice nadále pokračují v poklesu, v červenci se ale našly značky, jejichž prodeje výrazně rostly. Růst vedle Peugeotu a Mercedesu hlásí také třeba Škoda.
Doprava | 06. 08. 2020
Vítězem výběrového řízení na fyzickou distribuci elektronické dálniční známky je konsorcium České pošty, s.p. a ČEPRO, a.s., které podalo do tendru SFDI cenově nejvýhodnější nabídku. Prodej e-známek v kamenných pobočkách bude stát přibližně o polovinu méně, než u současných papírových známek. Fyzická distribuce e-známek bude doplňkovou možností k hlavnímu prodeji prostřednictvím internetu nebo přes mobilní aplikaci.
Doprava | 05. 08. 2020
Oprava mostu v úseku pod Hněvínem v Mostě za 74 milionů korun je po 16 měsících hotová. Původně objížďky kvůli rekonstrukci na silnici I/27 měly skončit v závěru loňského roku. Podle investora, kterým je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyšly po rozebrání mostu na silnici najevo vady v jeho založení. O ukončení prací v tiskové zprávě informoval mluvčí mosteckého autodrum Jan Foukal.
Doprava | 04. 08. 2020
S měsíčním předstihem dokončili dělníci opravu ulice Vápenice v centru Prostějova, která je důležitou součástí frekventovaného vnitřního okruhu města. Půlkilometrový úsek krajské silnice, jehož oprava stála 12,5 milionu korun, byl zprovozněn v pondělí (3.8.).
Doprava | 04. 08. 2020
Rychlovlak pendolino by mohl od začátku září jezdit až do Karlových Varů. Předběžně se na tom dohodli zástupci Karlovarského kraje s ministerstvem dopravy. Dosud pendolino jezdilo pouze do Chebu a Františkových Lázní. ČTK to řekl náměstek hejtmana kraje Martin Hurajčík (ANO). Na možnou novou trasu Pendolina upozornil server zdopravy.cz.
Doprava | 04. 08. 2020

   Další články >>