Stát pro letošek přidal dalších 44,1 milionu korun na opravy silnic nižších tříd ve Zlínském kraji. Původně přislíbená částka ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), kterou může Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) na opravy využít, se díky tomu navýšila na zhruba 172,6 milionu korun. ČTK to sdělil zástupce ŘSZK Vojtěch Cekota.
Doprava | 24. 09. 2021
V ulicích hlavního města letos v září meziročně přibylo automobilů. Zatímco letos v září Technická správa komunikací (TSK) na vybraných komunikacích spočetla zhruba 655.300 aut denně, loni to bylo asi 643.300 aut. Naopak oproti září 2019, tedy ještě před pandemií covidu-19, jezdí nyní metropolí o 0,3 procenta aut méně. Mezi nejvytíženější silnice patří tunely v Blance, Průmyslová, Choovská či Bohdalecká ulice. Vyplývá to z údajů TSK, které má ČTK k dispozici. TSK sbírala data vždy v 36. týdnu roku. Největší úbytek aut byl zaznamenán při lockdownech např. loni na jaře nebo letos v zimě, kdy vláda zakázala cestovat mezi okresy.
Doprava | 24. 09. 2021
České dráhy nasadí od nového jízdního řádu pro příští rok nové vlaky za celkem devět miliard korun. Z Prahy do Chebu budou nově jezdit, regionální spoje z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm budou zajišťovat patrové soupravy push-pull, a v dalších krajích vyjedou dvě desítky nových bezbariérových RegioPanterů. Z provozu dopravce naopak stáhne staré vozy známé jako tzv. koženky. Informovaly o tom České dráhy. Nový jízdní řád začne platit v polovině prosince.
Doprava | 24. 09. 2021
S novým jízdním řádem, který začne platit 12. prosince, přibudou na jižní Moravě v noci na sobotu a na neděli některé vlaky. Spojí Brno s Náměští nad Oslavou, Zastávku u Brna s Brnem, Brno s Nesovicemi a Blansko s Boskovicemi. Noční spojení Brna a Prahy zavede dopravce RegioJet a více denních spojů Prahy s Hodonínem a Břeclaví začne zajišťovat dopravce Leo Express. Nově zřízené zastávky v Brně-Starém Lískovci a Ostopovicích zatím bude většina vlaků projíždět. Změny vyplývají z návrhu jízdního řádu pro příští rok, který je zveřejněný na stránkách Správy železnic.
Doprava | 23. 09. 2021
Hned dva silniční mosty v současné době rekonstruují silničáři na silnici I/6 u Pomezí nad Ohří na Chebsku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravuje most přes železnici u Pomezí i menší most u odbočky na Libou. Obě stavby doprovázejí dopravní omezení, zjistila ČTK.
Doprava | 23. 09. 2021
V Ústeckém kraji nahradí staré motorové vozy na linkách provozovaných RegioJetem během příštího roku nové vlaky. Za sedm souprav zaplatí dopravce přes půl miliardy korun. První elektrickou jednotku PESA 654 dnes dopravce představil na veletrhu v polském Gdaňsku. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.
Doprava | 23. 09. 2021
Pro každý podnikatelský subjekt – ať už velkou firmu, nebo živnostníka – představují náklady na firemní automobily nezanedbatelnou položku. V celkových výdajích na firemní flotilu dominuje zejména vlastní nákup vozidel a náklady na pohonné hmoty, což jsou tedy zároveň dvě oblasti s největším potenciálem úspor. Podle odborníků ale není rozhodující pořizovací cena, nýbrž celkové náklady a zůstatková hodnota. Je třeba také správně zvolit poskytovatele tankovacích karet, protože v některých případech mohou dodatečné poplatky tankování paradoxně prodražit. Ušetřit lze i daňovou optimalizací.
Doprava | 23. 09. 2021
Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl dnes varoval, že pokud ministerstvo dopravy nebo soud zruší stavební povolení na poslední úsek dálnice D1 u Přerova kvůli podaným rozkladům, bude nutné znovu posoudit dopad dopravního projektu na životní prostředí. Zahájení stavby dálničního úseku plánované na rok 2022 by to oddálilo nejméně o rok. Mátl to dnes řekl novinářům při otevření okružní křižovatky u nové estakády v Přerově. Dálnice D1 končí na okraji Přerova, navazující poslední úsek do Říkovic má vyřešit dlouhodobě špatnou dopravní situaci ve městě. Přípravu stavby provázejí odvolání a žaloby několika spolků, kterými se zabývají úřady i soudy.
Doprava | 22. 09. 2021
Evropská komise by měla zvážit problematické aspekty a potřebnost nového emisního standardu Euro 7 po roce 2025 pro lehká a těžká silniční vozidla. Jeho navrhovaná podoba je téměř nesplnitelná a bude znamenat zdražení nových aut a stárnutí vozového parku. Vyplývá to z dopisu, který ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček poslal čtyřem eurokomisařům. Podle něj chce Česká republika zabránit tomu, aby se snížila konkurenceschopnost automobilového průmyslu.
Doprava | 22. 09. 2021
Tuzemští železniční dopravci budou muset před přechodem na zabezpečení tratí systémem ETCS proškolit své strojvedoucí a dovybavit své vlaky. Bez toho nebudou moci po takto zabezpečených tratích jezdit. Dosud byla proškolena jen malá část strojvůdců. Upozornil na to Drážní úřad. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, automaticky zastaví vlak na dálku. Od roku 2025 by měla část koridorů fungovat výhradně s tímto systémem.
Doprava | 22. 09. 2021
Pod Bílinou na Teplicku povede čtyřpruhový tunel. Souhlasila s tím centrální komise ministerstva dopravy. Bílina je nyní špuntem na podkrušnohorské silnici I/13, která je z velké části čtyřpruhová. Projet kilometrový úsek městem s několika kruhovými objezdy ve špičce nyní trvá i půl hodiny. ČTK o rozhodnutí komise informovala Dana Zikešová z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Doprava | 22. 09. 2021

   Další články >>