Obří pokles počtu cestujících a stamilionové až miliardové výpadky příjmů způsobil železniční dopravě rok koronavirové krize. Dopravci se s problémy potýkají dodnes, ve vlacích nyní jezdí okolo 30 procent původního stavu cestujících. Situaci navíc nyní může ještě ztížit připravovaný zákaz přejezdů mezi okresy. Vyplývá to z komentářů dopravců pro ČTK. Krize po celý rok také kvůli nízké poptávce omezila část provozu.
Doprava | 02. 03. 2021
V autobusech společnosti Krodos Bus z Kroměříže loni vinou pandemie koronaviru meziročně ubylo 1,36 milionu cestujících. Zatímco v roce 2019 jich firma přepravila 3,769 milionu, loni jich bylo jen 2,409 milionu. ČTK to řekl Miroslav Slaný, mluvčí skupiny Z-Group bus, do které se Krodos Bus sloučil na konci roku 2020 spolu s dalšími čtyřmi regionálními autobusovými dopravci z portfolia podnikatele Zdeňka Zemka.
Doprava | 02. 03. 2021
Kopřivnické firmy Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle (TDV) se budou podílet na zakázce na 879 vojenských vozidel pro belgické ozbrojené síly, kterou získala nizozemská společnost DAF Trucks. Automobilka Tatra Trucks vyrobí podvozky, TDV dodá pro část vozů pancéřované kabiny. Pro české podniky jde o zásadní referenční projekt, který jim může pomoci k dalším zakázkám na vyspělých zahraničních trzích. ČTK to za Tatru sdělil v tiskové zprávě Daniel Potocký. Hodnotu zakázky firma neuvedla.
Doprava | 02. 03. 2021
Petici na podporu toho, aby trasa plánované vysokorychlostní tratě v Ústeckém kraji vedla přes Ústí nad Labem - západ a byla tam i zastávka, inicioval ústecký spolek Společně. Vytvořil ji v obavě z toho, že někteří politici zvažují trasy mimo krajské město. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.
|Doprava | 02. 03. 2021
Koronavirová krize ovlivnila během roku i dění na silnicích. Aut v provozu po vypuknutí pandemie výrazně ubylo, což se například na jaře promítlo na zhruba třetinovém snížení počtu dopravních nehod. Volnější silnice ovšem mnohdy naopak zvýšily závažnost nehod. Cesty uvolnila především osobní auta. Vyplývá to z informací Policie ČR. Pandemie na jaře na chvíli zastavila i dopravní stavby, po většinu roku však pokračovaly.
Doprava | 01. 03. 2021
Moravskoslezský kraj chystá vyhlášení tendru na dopravce, který zajistí veřejnou dopravu v části regionu vozidly s vodíkovým pohonem. Chce, aby od roku 2023 jezdily autobusy na vodík na Havířovsku. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Hejtmanův náměstek pro dopravu Radek Podstawka (ANO) uvedl, že tendr na zajištění veřejné dopravy vozidly s vodíkovým pohonem ještě v Česku nikdo nevyhlašoval.
Doprava | 01. 03. 2021
České dráhy objednaly pro kraje 33 nových motorových bezbariérových vlaků od polského výrobce PESA Bydgoszcz SA. Za vlaky zaplatí téměř tři miliardy korun. V případě zájmu krajů mohou dráhy v budoucnu odebrat až 160 těchto vlaků. Státní dopravce to oznámil v tiskové zprávě. Nové vlaky jsou typově podobné vlakům stejného dodavatele, které v ČR jezdí pod označením RegioShark.
Doprava | 01. 03. 2021
Stát letos zprovozní 46,5 kilometru nových dálnic a do poloviny října dokončí rekonstrukce D1. Dalších téměř 23 nových kilometrů by mělo přibýt v síti silnic první třídy. Stavební práce letos začnou na dalších 165 nových kilometrech dálnic a silnic. Na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Loni se otevřelo kolem 21 kilometrů nových dálnic.
Doprava | 26. 02. 2021
Drážní úřad se dohodl se svým slovenským protějškem na společném postupu při dohledu, povolování železničních vozidel a vydávání jednotných bezpečnostních osvědčení pro provoz v příhraničních oblastech. Dopravcům by to mělo usnadnit provoz mezi hranicemi. V tiskové zprávě to uvedl Drážní úřad. O dohodách úřad jedná i s Německem a Rakouskem.
Doprava | 26. 02. 2021
Celníci na jihu Moravy loni vybrali na pokutách a kaucích přes devět milionů korun. Šlo například o pokuty za nedodržení bezpečnostních přestávek, chybějící přepravní povolení, přetížený kamion či nevylepení dálničního kuponu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková. Data za rok 2019 celníci neposkytli.
Doprava | 24. 02. 2021
Developer Panattoni postaví v Parku Nýřany u Plzně dvě průmyslové haly, jednu s plochou 34.000 metrů čtverečních, druhá bude mít 25.000 metrů čtverečních. Haly budou na plochách po bývalých černouhelných dolech. Mají nabídnout 850 nových pracovních příležitostí a budou sloužit pro logistiku a lehkou výrobu s vyšší přidanou hodnotou. ČTK to řekla mediální zástupkyně developera Ilona Koulová.
Logistika | 24. 02. 2021

   Další články >>