Zelená logistika na konferenci SpeedCHAIN

Nedílnou součástí letošního programu konference Speedchain bylo i zaměření na energetickou udržitelnost podnikání v logistice. Tomuto tématu byl na konferenci věnován celý blok prezentací v sekci A.


Program byl zahájen úvodem moderátora, na který navazoval se svou prezentací „Zelená logistika v době čtvrté průmyslové revoluce“ Petr Ungerman, koordinátor plánování logistiky agregátů ze Škody Auto.

Ing. Petr Ungerman vystudoval Vysokou školu technickou v Liberci - Ekonomicko-správní fakultu, obor ekonomika a management. Od roku 2014 pracuje ve společnosti ŠKODA AUTO. Vedl skupinu, která odpovídá za řízení inovací, logistickou strategii, spolupráci s vysokými školami a za Zelenou logistiku. Realizoval projekty zaměřené na implementaci průmyslu 4.0 do logistických procesů – Rozšířená/virtuální realita a autonomní logistika. Nyní pracuje na pozici koordinátora plánování logistiky pro výrobu agregátů – převodovky, motory, nápravy a baterie. Jeho úzkou specializací je Zelená logistika, které se věnuje již pět let. V rámci Zelené logistiky implementuje ŠKODA AUTO řešení, která přináší úspory CO2 v logistice ŠKODA AUTO. V oblasti Zelené logistiky je členem a spoluvedoucím koncernové pracovní skupiny Green Logistics VW.

Prezentace nám představila přístup firmy ŠKODA AUTO. Současný trend zaměření na životní prostředí je velmi diskutován. Ostatně i koncern Volkswagen se zavázal k plnění Pařížké klimatické dohody. Vzhledem k rostoucí potřebě zvyšování objemů výroby, logicky roste i množství přepravených produktů, jak tedy zmírnit dopady rostoucích objem doprav? Jedním ze zmiňovaných přístupů byla vize návratu k transportu drážní dopravou. Byl nám představen koncept s názvem tzv. Zelený vlak, využívající elektřinu z obnovitelných zdrojů. V rámci nadcházející panelové diskuze bylo toto řešení  naznáno jako vhodné zejména pro země s velkým zastoupením větrných vodních či solárních elektráren. Trendu snižování emisí jdou napřed i výrobci kamionů, kteří se v dnešní době soustředí jak na vývoj elektrických tahačů, tak na přechod na LNG. Většímu zastoupení využití LNG však v současné době brání nedostatečná síť čerpacích stanic a vyšších investic do procesů plánování s tím spojených.

Spousta firem se v dnešní době vydává cestou kompostovatelných obalových materiálů, které jsou značně šetrnější k životnímu prostředí, ostatně kompostovatelná folie se v přírodě rozloží za řádově 180 dní oproti klasické folii, která se rozpadne za mnohonásobně vyšší dobu.

Jedním z návrhů jak snížit emise bylo také zaměření na zefektivnění řešení procesů a tím zrychlenou spedici, případně i sdílení kapacit kamionů.

Průmysl 4.0., který je pro současnost typický, je charakterizován vysokou mírou digitalizace, expanzivní výrobou, zvyšováním zastoupení internetu a inteligentních řešení v logistice. Investice do moderních přístupů k řízení procesů jsou nyní firmám doporučovány vzhledem k pravděpodobné nadcházejícímu období recese ekonomiky. Ne nadarmo se říká: „Štěstí přeje připraveným.“

 
Zajímavé akce | 11. 11. 2019