Z Ředitelství silnic a dálnic se zřejmě stane státní podnik

Ze současné státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se zřejmě stane státní podnik. Od nové Správy dálnic a silnic si stát slibuje zefektivnění a zpřehlednění řízení silniční výstavby a tím i zrychlení přípravy staveb. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. ŘSD spravuje přes 1300 kilometrů dálnic a více než 5600 kilometrů silnic první třídy.


O transformaci ŘSD se hovoří řadu let. Stát nejprve zvažoval založení akciové společnosti, nyní se přiklonil k variantě státního podniku. Ta je podle materiálu levnější a rychlejší. Ministerstvo kvůli tomu připravuje i změnu zákona, která se chystá na příští rok. V současnosti resort plánuje předložit věcný záměr vzniku státního podniku vládě.

Změny by současné státní příspěvkové organizaci měly umožnit rozsáhlé organizační i personální změny. Podle ministerstva nová forma řízení umožní novému podniku i lépe získávat odborníky na různé části výstavby, například pro mosty, tunely, inženýrské konstrukce, telematiku a další činnosti. Dosud pro speciální stavby ŘSD využívalo převážně externí pracovníky.

Nový podnik by měl fungovat po vzoru Správy železnic, čímž se sjednotí kontrolní i řídicí mechanismy ze strany ministerstva dopravy vůči oběma podnikům.

Připravovaná transformace ŘSD na státní podnik bude navazovat na legislativní změny k dopravní výstavbě. Nový stavební zákon a také novela zákona a také tzv. liniový zákon by měly výrazně zrychlit přípravu projektů.

Doprava | 03. 11. 2020
Zdroj: ČTK