Vysočina nechá prověřit možný dopad dopravy stavebního materiálu pro Dukovany

Kraj Vysočina nechá prověřit možný dopad přepravy stavebního materiálu pro plánovaný nový blok Jaderné elektrárny Dukovany na krajské silnice. Analýza se bude týkat čtyř úseků silnic zejména na Třebíčsku, všímat si bude například stavu mostů, šíře vozovek nebo kapacity křižovatek. Po dnešním zasedání krajské rady to novinářům řekl Vítězslav Schrek (ODS a STO).

"Je potřeba říci, že se ale jedná v tuto chvíli jen o předpokládané trasy pro dopravu těch stavebních materiálů. Všechno to bude záviset na výběru dodavatele dostavby jaderné elektrárny," řekl hejtman.

Radní kraje podle údajů na webu rozhodli o zařazení analýzy mezi krajské investice v dopravě. Zpracovaná by měla být do léta. Podle materiálu, který radní projednali, je většina zdrojů stavebních materiálů pro Dukovany v sousedním Jihomoravském kraji. Na Vysočině by se jejich přeprava podle dosavadních předpokladů koncentrovala na několik silničních úseků, směrem na Moravské Budějovice, dále na Třebíč a Velké Meziříčí, ve směru na Velkou Bíteš a Náměšť nad Oslavou nebo na trasu, která vede na jižní Moravu přes Rouchovany.

Pokračovat letos Vysočina bude v přípravě silničních obchvatů směrem k dukovanské elektrárně, které budou potřeba pro přepravu nadrozměrných a těžkých komponent v případě stavby nového jaderného bloku. Podle webu kraje jde o obchvaty Brtnice, Slavětic, Okříšek a Zašovic. Na přípravu těchto staveb by měl kraj letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury dostat skoro 72 milionů korun. Částka obsahuje i peníze, které Vysočina na tyto akce nevyčerpala vloni.

O zahájení územního řízení na nový jaderný zdroj v Dukovanech chce Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ požádat letos v červnu stavební úřad v Třebíči. Novinářům to před týdnem řekl generální ředitel této společnosti Petr Závodský.

Podle pondělního vyjádření vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) teď pracovní skupina zastřešená ministerstvem vnitra vytvoří bezpečnostní dotazník, který bude rozeslán zájemcům o stavbu nového bloku Dukovan.

Doprava | 01. 04. 2021
Zdroj: ČTK