Volvo Cars vyplatí mateřskou Geely Holding ze společného podniku v Číně

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Cars vyplatí svou mateřskou společnost Geely Holding ze společného podniku v Číně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž tak Volvo Cars bude atraktivnější v případě primární veřejné nabídky akcií (IPO). Geely v minulosti uvedla, že u Volva zvažuje vedle IPO i jiné způsoby vstupu na burzu.

"Tyto dvě transakce vytvoří jasnější vlastnickou strukturu jak v případě Volvo Cars, tak v případě Geely Holding," uvedl šéf Geely Holding v prohlášení. Dokument se k případné primární nabídce akcií nevyjadřuje.

Analytici očekávají, že podobné transakce v Číně, která je největším automobilovým trhem na světě, uzavřou i další zahraniční automobilky. V příštím roce tam totiž přestane platit požadavek, aby se výroba automobilů odehrávala s místním partnerem ve společném podniku.

Volvo díky dohodě, jejíž finanční podmínky nebyly zveřejněny, získá plné vlastnictví výrobních závodů ve městech Čcheng-tu a Ta-čching, čínské prodejní společnosti a výzkumného a vývojového pracoviště v Šanghaji.

Společnost Geely automobilku Volvo Cars koupila v roce 2010 od amerického koncernu Ford Motor. Ten převzal Volvo Cars v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se teď soustředí na výrobu nákladních aut.

Švédská automobilka uvedla, že transakce, které podléhají schválení regulačních orgánů, budou provedeny ve dvou krocích. Ty začnou v roce 2022 a budou oficiálně dokončeny v roce 2023.

Ačkoli Volvo vždy dbalo na zachování svého statusu prémiové západní automobilové značky, jeho podnikání v Číně rychle roste, uvedl Reuters.
 
Doprava | 23. 07. 2021
Zdroj: ČTK