V moravskoslezských autobusech jezdí o pětinu cestujících méně

Společnosti ČSAD Vsetín, která provozuje autobusovou dopravu ve čtyřech oblastech Moravskoslezského kraje, kvůli koronavirové pandemii výrazně ubylo cestujících. V září představoval pokles ve srovnání s loňským rokem 20 procent. Dezinfekce a další opatření už firmu stály statisíce. ČTK to řekl mluvčí ČSAD Vsetín Miroslav Slaný.

 
"Dá se předpokládat, že lidé pracují více z domova, případně využívají více individuální automobilovou dopravu," řekl Slaný. Vzhledem k tomu, že se protikoronavirová opatření stále mění, lze podle něj těžko odhadnout, jaký vliv na tržby to nakonec bude mít. "Výrazný pokles tržeb způsobí zejména zavření škol," uvedl mluvčí.

Aby firma předešla případnému šíření nákazy v autobusech, provádí pravidelnou dezinfekci vozidel. "Systém dezinfekce vozidel jsme zavedli již při první vlně koronaviru v březnu a od té doby jej provádíme pravidelně. Vozy se stále čistí pomocí ozonovačů," uvedl Slaný.

Tato technologie podle něj dokáže zcela zlikvidovat viry i bakterie prostřednictvím aktivního kyslíku. "Jde o nejspolehlivější způsob, jak předcházet možnému šíření virů a bakterií," uvedl mluvčí. Vyčištění jednoho autobusu zabere asi hodinu. Speciální zařízení se spouští ve voze v garážích vždy zhruba na půl hodiny a další půlhodinu se autobus větrá.

"Pokud jde o náklady na dezinfekci a další opatření spojená s koronavirem, v jarních měsících nás dezinfekce a jiná opatření stály 350.000 korun," řekl Slaný. ČSAD Vsetín provozuje v kraji linky na Opavsku, Třinecku či Jablunkovsku.

Doprava | 16. 10. 2020
Zdroj: ČTK