V Moravskoslezském kraji budou jezdit nové vlaky za 750 milionů

V Moravskoslezském kraji bude jezdit pět nových vlakových souprav typu push-pull, u nichž je možný pohon z jednoho i druhého konce soupravy, za více než 750 milionů korun. Na tratě vyjedou asi v příštím roce. ČTK to sdělila mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová.

 
"Jejich velkou výhodou je snadná změna trakce po plánované elektrifikaci tratě z Ostravy směrem na Frýdlant nad Ostravicí. Zpočátku zajistí provoz jednotky motorová lokomotiva, kterou pak vyměníme za elektrickou," uvedl náměstek generálního ředitele Českých drah Jiří Ješeta.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) uvedl, že kraj chce vyšší komfort cestování na železnici, rozvoj služeb i rychlý a ekologický provoz. "To vše samozřejmě stojí velké peníze. I proto jsme před rokem podepsali smlouvu s Českými drahami o zajišťování regionální železniční dopravy do konce roku 2025 na základě přímého zadání, která mimo jiné umožnila národnímu dopravci dosáhnout na evropské peníze," uvedl.

Moravskoslezský kraj podle něj patří v Česku k úspěšným žadatelům o dotace na obnovu vozového parku veřejné drážní dopravy. "Ministerstvo dopravy potvrdilo, že se nám z operačního programu OPD2 podařilo dostat zbývajících 227 milionů korun, které jiné kraje nezískaly. Za tyto peníze se pořídí dva nové elektrické vlaky," řekl Unucka.

Kraj doplatí 15 procent z celkové částky, tedy 40 milionů korun. Dva nové vlaky začnou podle náměstka jezdit od prosince 2022 na trase mezi Ostravou a Opavou. "Každá jednotka bude mít kapacitu 240 osob, prostory pro přepravu jízdních kol, invalidních vozíků a bude dosahovat rychlosti 160 kilometrů za hodinu. Samozřejmostí je klimatizace, audiovizuální systém a wifi připojení, bezbariérovost," uvedl Unucka.

Doprava | 16. 09. 2020
Zdroj: ČTK