V ČR se nyní připravuje 73 modernizací nádraží za 9 mld. Kč

V Česku se připravuje nebo realizuje 73 oprav a modernizací železničních nádraží. Stát na ně vynaloží kolem devíti miliard korun. Jejich seznam a aktuální stav projektů je součástí materiálu, který projedná vláda. Modernizace by měla skončit do roku 2025.


Většina z plánovaných staveb je nyní v přípravné fázi. Největší z připravovaných investic je kompletní modernizace pardubického hlavního nádraží, která by měla stát kolem 2,1 miliardy korun. Začít by měla v dubnu příštího roku a trvat by měla přes tři roky. Mezi další velké rekonstrukce, které jsou zatím v přípravě, patří nádraží v Plzni, Praze Smíchově nebo Českých Budějovicích.

Zhruba dvě desítky staveb už byly naopak zahájené. Jde například o kompletní rekonstrukce nádraží v Havířově a Berouně. Rozestavěno je také pražské hlavní nádraží, na kterém se nyní opravuje vnější část historické Fantovy budovy. Modernizace pražského nádraží je naplánovaná do dvou etap a hotová by měla být na jaře 2023.

Správu tuzemských nádraží má na starosti Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Ta je převzala v roce 2016 od Českých drah. Na modernizace a opravy nádražních budov by organizace měla letos vynaložit více než miliardu korun.

Nemovitosti | 01. 11. 2019
Zdroj: ČTK