V Břeclavi otevřeli rekonstruovanou nádražní budovu za 70 mil.

Správa železnic (SŽ) dnes otevřela výpravní budovu v Břeclavi zrekonstruovanou za více než 70 milionů korun. Průčelí získalo svou historickou podobu z roku 1889, vznikla spojovací chodba k autobusovému nádraží. Nově jsou udělané pokladny pro České dráhy a RegioJet, v budově vznikne železniční muzeum Břeclavi a bude zde sídlit i policie a Česká správa sociálního zabezpečení, řekl na tiskové konferenci generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.

 
"Od lidí máme zpětnou vazbu jen pozitivní, o žádné negativní nevím. Příští rok také chceme zahájit úpravy přednádraží, už máme hotový projet i stavební povolení," řekl starosta Svatopluk Pěček (ANO). Poté bude břeclavské nádraží kompletně opravené a moderní, protože kolejiště SŽ modernizovala v předchozích letech, stále poměrně nové je i autobusové nádraží.

Na budově bude i pamětní deska, která bude připomínat příjezd prvního vlaku do Břeclavi v roce 1839. Šlo zároveň o první vlak, který přijel do českých zemí.

V budově bude také železniční muzeum, které bude připomínat již téměř dvousetletou historii drah v Břeclavi. Bude zde vystavená maketa první lokomotivy, několik artefaktů a řada fotografií.

Břeclav je druhým nejvýznamnějším nádražím na jižní Moravě a významným uzlem pro osobní i dálkovou dopravu. Mezinárodní vlaky odtud jezdí do čtyř směrů - do Vídně, Bratislavy, Prahy a Ostravy a dále do Polska.

Nemovitosti | 14. 01. 2020
Zdroj: ČTK