V Bohdanči klesla tranzitní kamionová dopravy, přesunula se do okolních obcí

V Lázních Bohdaneč na Pardubicku ubylo projíždějících kamionů. Od druhé poloviny září jsou na nejkratší trase z dálnice D11 do Pardubic zákazové značky pro auta nad 12 tun. Stále jsou ale řidiči, kteří dopravní opatření nerespektují. ČTK to řekl místostarosta Josef Štěpanovský (ODS). Kamionová doprava dlouho zatěžovala lázeňské město. Okolní obce nemají městskou policii, kamiony tam proto často jezdí dál.

 
"Díky městské policii se nám to výrazně podařilo snížit. Jsou kvůli tomu skoro furt ve službě, řidiče odmění pokutou 1000 až 2000 korun. Už se to mezi kamioňáky rozkřiklo. Na každé křižovatce od sjezdu jsou zákazy, značkami jsou na to upozorňovaní i na dálnici, mají čas si toho všimnout," řekl Štěpanovský.

Obce usilovaly o změnu téměř osm let. Stát nakonec po jednáních převedl silnici I/36 od Chýště až po Rybitví do majetku Pardubického kraje. Stala se na 18 kilometrech silnicí druhé třídy a díky tomu na ní mohl zakázat tranzitní kamionovou dopravu. Kraj úsek předtím opravil a 20. září otevřel.

"Prvních deset dní to byl masakr, řidiči značení ignorovali. Naše hlídky nedělaly nic jiného, než že zastavovaly kamiony. Vybrali jsme na začátku na pokutách 200.000 korun," řekl vrchní strážník Petr Mikulenka. Maximální možná pokuta je do 2000 korun. Řidiči se často vymlouvali na to, že je tam zavedla navigace.

V minulosti byl na silnici I/36 umístěný sčítací radar, který spočetl až 1700 kamionů za 24 hodin. Teď jich Bohdančí projede tak pět desítek. Podle Mikulenky budou strážníci dál hlídat provoz a případně i pokutovat řidiče, kteří s kamiony jen projíždějí. Po silnici mohou jezdit nákladní vozy, pokud vezou materiál či zboží a vykládají nebo nakládají v Bohdanči či okolních obcích.

Kamionová doprava se sice v Bohdanči díky městské policii snížila, okolní obce na trase ale mají podle Mikulenky dál problém s kamiony, protože je tam nikdo nepokutuje. Bohdanečtí strážníci tam totiž nemají oprávnění pracovat.

"Řidiči se naučili Bohdanči vyhýbat. Sjedou z dálnice, jedou přes obce, kde nemáme působnost. Často nás oslovují z jiných obcí, Voleč, Rohovládová Bělá, Vlčí Habřina, Břehy, Živanice, abychom tam přijeli," řekl Mikulenka. Strážníci z Bohdanče ale působí jen v katastru města, s jinými obcemi o službě strážníků nemá Bohdaneč smlouvu.

Doprava | 12. 10. 2021
Zdroj: ČTK