Výrobce nákladních aut Volvo za čtvrtletí ztrojnásobil provozní zisk

Švédský výrobce nákladních aut AB Volvo ve druhém čtvrtletí meziročně téměř ztrojnásobil provozní zisk na 9,73 miliardy švédských korun (SEK; 24,3 miliardy Kč) z loňských 3,27 miliardy SEK. Společnost, která vedle nákladních aut vyrábí i stavební stroje, autobusy a motory, ale dnes také varovala před dalšími výpadky a odstávkami produkce vlivem globálního nedostatku polovodičů. Ten v uplynulém kvartálu firmě znemožnil plně využít silné poptávky.

Výsledek hospodaření mírně zaostal za odhady analytiků v anketě společnosti Refinitiv, kteří v průměru očekávali provozní zisk 9,84 miliardy SEK. Volvo je konkurentem německých výrobců Daimler a Traton. Firma uvedla, že součet výpadků výroby ve druhém čtvrtletí se blíží jednomu měsíci.

Ačkoli se skupina v uplynulém kvartálu výrazně zotavila, vykázané tržby a očištěný zisk jsou pod úrovní ze stejného období v roce 2019, tedy v porovnání se stavem před pandemií covidu-19.

"Ve druhém pololetí bude opět přerušena výroba a budou další odstávky, a to jak ve výrobě nákladních automobilů, tak v dalších částech skupiny," uvedl v prohlášení generální ředitel Martin Lundstedt. "Společně s našimi obchodními partnery nadále usilovně pracujeme na zvýšení úrovně produkce," dodal.

Poptávka po nákladních vozidlech je silná. Prudký nárůst prodeje na internetu v důsledku pandemie zvyšuje objem i cenu nákladní dopravy. Logistické společnosti tak znovu objednávají. "Tato situace v poptávce platí ve všech segmentech v Evropě i v Severní Americe, a to v případě nových i ojetých vozidel," uvedl podnik.

Společnost Volvo také upozornila, že objednávky nákladních vozidel, která prodává též pod značkami Mack a Renault, za čtvrtletí meziročně vzrostly o 143 procent. Firma se na letošní rok drží výhledu solidního růstu trhu v Evropě i Severní Americe. Zlepšila i letošní výhled pro trhy se stavebními stroji v obou regionech.

AB Volvo je jiný podnik než Volvo Cars, jehož majitelem je od roku 2010 čínská automobilka Geely, která výrobu osobních aut Volvo koupila od amerického automobilového koncernu Ford Motor. Ten firmu Volvo Cars převzal v roce 1999 od švédské skupiny Volvo, která se pak začala soustředit na výrobu nákladních aut a autobusů.
 
Doprava | 22. 07. 2021
Zdroj: ČTK