Soukromí provozovatelé protestují proti vytvoření železničního holdingu

(Mediafax) - Vytvořením železničního holdingu, které plánuje ministerstvo dopravy, dojde podle soukromých dopravců ke zneprůhlednění řídící i firemní struktury. Navíc jde možná o kroky proti evropské legislativě, řekl ve čtvrtek Emanuel Šíp ze Sdružení železnicních společností (SŽS).
 
"Železniční dopravní trh je u nás jeden z nejzaostalejších v Evropě," uvedl Šíp, podle kterého se Evropská unie už dlouhodobě snaží o vybudování svobodného trhu. "U nás sledujeme zcela opačný vývoj," dodal.
 
Nejenže je tento přístup podle dopravců diskriminující, ale navíc možná bude Česká republika žalována u Evropského soudního dvora kvůli porušování evropského práva. SŽS kvůli tomu už poslalo Evropské komisi dopis, ve kterém se ptá, jestli je státní postup správný.
 
Dopravci jsou nejen proti vytvoření holdingu, který by sloučil České dráhy (ČD) a Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), ale staví se negativně i proti plánu ministerstva na oddálení přesunu tzv. živé dopravní cesty pod SŽDC. "Před týdnem zastavilo ministerstvo práce na tomto projektu," uvedl Šíp, podle kterého ministerstvo říká, že půjde o dvouměsíční odložení. "Vypadá to ale, že se chce ministerstvo vzdát tohoto plánu," upozornil.
 
Ročně podle SŽS zaplatí SŽDC drahám za služby řízení provozu 5,5 miliardy korun. "Zdá se nám, že je tato částka příliš vysoká a jedná se o skrytou dotaci státu ČD," spekuloval Šíp. SŽS si ale již nechává vypracovat analýzu současného stavu.
Doprava | 24. 06. 2011