SŽDC navýší mzdy zaměstnanců o 4,5 pct, navýší i odměny

Mzdy zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se příští rok zvýší o 4,5 procenta. Zvýší se také odměny a příplatky pracovníků. Počítá s tím kolektivní smlouva, na které se organizace dohodla s odbory, informovala správa železnic. Firma musela o nové podnikové kolektivní smlouvě jednat s celkem devíti odborovými subjekty. V SŽDC pracuje okolo 17.000 lidí.


Loni si odbory vyjednaly navýšení tarifních mezd o 5,5 procenta. Průměrný plat se tehdy před navýšením pohyboval kolem 32.000 korun. Nyní správa železnic průměrný plat v podniku neuvedla. Průměrná mzda v Česku byla ve třetím čtvrtletí tohoto roku 33.697 korun.

Vedle navýšení tarifů se pracovníkům zvýší odměny. I s nimi by tak navýšení mělo činit v souhrnu 5,5 procenta. Dále se změní také odměny za držení pracovní pohotovosti, příplatky za práci v noci a za práci o sobotách a nedělích. Ještě letos v prosinci navíc zaměstnanci dostanou mimořádnou odměnu 9000 korun.

"Jsem rád, že jsme dospěli ke konsenzu a předpokládám, že sjednané podmínky umožní stabilizaci současných zaměstnanců a získávání nových do naší organizace," uvedl po podpisu smlouvy generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

SŽDC spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, jež koupila od Českých drah.

Ostatní | 09. 12. 2019
Zdroj: ČTK