Stavba jihovýchodního obchvatu Příbrami má začít v roce 2024

Stavba jihovýchodního obchvatu Příbrami má začít v roce 2024 a měla by být hotová do konce roku 2027. Poblíž okrajových osad města budou součástí stavby také protihlukové stěny. Na dnešním jednání příbramského zastupitelstva to uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO). Odvolal se na informace z nedávné schůzky se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).


Stavba desetikilometrového obchvatu Příbrami byla plánována už před rokem 1989. Rozdělena je do tří úseků. Druhá etapa, vedoucí od silnice I/66 do Bohutína, se má stavět dříve než zbylé části.

"Začne se druhou etapou jdoucí od Brodu do Bohutína. Ta bude zahájena v roce 2024 a dokončena v roce 2026. První etapa, od Brodu směrem k D4, má být zahájena v roce 2026 a dokončena o rok později. Celá trasa obchvatu tak má být realizována dle vyjádření ŘSD do konce roku 2027," uvedl Konvalinka. Třetí etapou obchvatu je vybudování okružní křižovatky v místě křížení silnice I/18 a Evropské ulice v katastrálním území Dubno-Nová Hospoda.

Lidé z některých místních částí mají kvůli obchvatu obavy z hluku a zhoršení kvality bydlení. Město se už dříve zavázalo k výstavbě protihlukových stěn. Učinilo tak v memorandu, které uzavřelo se zástupci osadních výborů Zdaboř, Žežice a Brod. Město podle Konvalinky dostalo od ŘSD příslib, že se se stěnami bude počítat.

Obyvatele Zdaboře, Žežic, Červené, Brodu nebo Tisové v minulosti překvapilo, že obchvat byl navržen téměř bez protihlukových opatření. Osadní výbory Zdaboře a Žežic, Sdružení přátel a občanů Zdaboře a Sbor dobrovolných hasičů Zdaboř napsaly zastupitelům žádost o pomoc. Jiný pohled měli například lidé z Březových Hor, kteří na novou silnici netrpělivě čekají. Obchvat jim má ulevit od nadměrné dopravy. Byli tudíž proti každé změně projektu, která by mohla stavbu zdržet.

Doprava | 14. 09. 2022
Zdroj: ČTK