Stát rozdělil prvních 200 milionů Kč pro zájezdové dopravce

Zájezdoví autobusoví dopravci čerpají z kompenzačního programu COVID Bus první část peněz. Ministerstvo dopravy dosud obdrželo 920 žádostí za 930 milionů korun, o rozdělení prvních 200 milionů korun resort rozhodl v minulých dnech. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Stát rozdělí v rámci programu mezi zájezdové dopravce až miliardu korun.

 
"Zhodnotili jsme a vydali rozhodnutí k 200 žádostí v celkové hodnotě 200 milionů Kč. Peníze postupně uvolňujeme a rozesíláme dopravcům," uvedl Jemelka.

Ministerstvo dopravy program spustilo v závěru října. Dopravci mohou žádosti podávat do 25. listopadu. Dotace by měly kompenzovat ztráty dopravců od 12. března, tedy začátku nouzového stavu, do konce letošního června. Dopravní firmy se tehdy dostaly se svými příjmy téměř na nulu. Stát zohlední výpadek trhu až do konce školního roku.

Žádosti mohou dopravci posílat výhradně elektronicky. Výše dotace se bude vypočítávat na sedačku a den. Stát bude peníze rozdělovat podle emisních tříd autobusů a jejich kapacity. Nejvíce, až 135 korun za den, dostanou dopravci s nejekologičtější emisní třídou EURO VI.

Ministerstvo dopravy počítá s tím, že na kompenzace poskytne až miliardu korun. Polovinu z celkové částky by mělo dodat z vlastních zdrojů, další půlmiliardu z nevyčerpaných peněz z programu COVID Nájemné.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Podle zástupců dopravních firem by polovině z nich hrozil bez pomoci státu okamžitý krach.

Ostatní | 13. 11. 2020
Zdroj: ČTK