Slevy v dopravě stojí i přes limity více, v lednu 495 milionů Kč

Slevy ve veřejné dopravě v lednu i přes zavedené limity stály více než vloni. Stát dopravcům vyplatil téměř 495 milionů korun, což je meziročně skoro o 50 milionů více. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Platby za slevy meziročně rostly i v předchozích měsících. Stát od ledna zavedl limity na výši vyplacených kompenzací za jízdenku. V současnosti ministerstvo financí kvůli krizi kolem šíření koronaviru zvažuje omezení slev.

 
Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent.

Ministerstvo dopravy od ledna nastavilo maximální strop, který dopravcům za jízdenky platí. Nově tak například za jízdenku na trase mezi Prahou a Ostravou dopravcům vyplácí maximálně 389 korun. Limit tak platí i v případech, kdy cena jízdenky bude například přes 1000 korun. Stát tak chce předejít případům, kdy někteří dopravci jízdenky prodávali za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé.

"Přepracované algoritmy našeho informačního systému na vyhodnocování ztráty z jízdenek fungují, dopravci se do limitu v zásadě vešli," uvedl Jemelka.

České dráhy jako největší z dopravců dostaly za leden více než 183 milionů korun. Druhý RegioJet vyfakturoval přes 31 milionů korun, z autobusových dopravců pak nejvíc ČSAD Vsetín se 14,6 milionu korun.

Slevy fungují od září 2018, stát dopravcům za prvních 12 měsíců jejich platnosti vyplatil 5,6 miliardy korun. Účet za slevy však postupně roste, za kalendářní rok 2019 už činil 5,78 miliardy korun.

Doprava | 19. 03. 2020
Zdroj: ČTK