Skanska díky oživení po pandemii ve druhém čtvrtletí prudce zvýšila zisk

Švédská stavební společnost Skanska ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk na 2,34 miliardy švédských korun (SEK; 5,9 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 845 milionů SEK. Firmě pomohlo oživení stavební aktivity po pandemii, současně ale ve své dnešní zprávě varovala před rostoucím tlakem na její dodavatelský řetězec. Skanska je největší stavební firmou ve Skandinávii a jednou z největších v USA, působí i v České republice.

Navzdory vysokému růstu ale výsledky zaostaly za úrovní z doby před pandemií. Ve druhém čtvrtletí 2019 Skanska vykázala zisk 2,74 miliardy SEK. "Celkově se nejistota na trhu začíná snižovat a aktivita na našich trzích zrychluje," uvedla firma. S nárůstem aktivity se však objevil také nedostatek některých materiálů, což způsobilo růst cen. Zakázky ve stavební divizi stouply o 35 procent na 49,8 miliardy SEK. Provozní marže, tedy podíl provozního zisku na tržbách, se zvýšila na 4,7 z 2,2 procenta. Stavební divize má hlavní podíl na tržbách skupiny, uvedla agentura Reuters.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v České republice a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na stavbu a development bytů a komerčních nemovitostí, převážně v Praze. V roce 2000 Skanska získala kontrolní podíl ve společnosti IPS.
 
Doprava | 26. 07. 2021
Zdroj: ČTK