Situace na hranicích se zklidnila, kolony však navýšily škody

Situace na hranicích se oproti minulému týdnu po změně režimu odbavování nákladních aut zklidnila. Dopravci jednodušší kontroly uvítali, měly však podle nich být rychlejší. Kolony, které se kvůli kontrolám v minulém týdnu vytvářely, způsobovaly dopravcům škody až v desítkách milionů korun. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Asi hodinová fronta se vyskytla u česko-rakouského hraničního přechodu v Dolním Dvořišti, provoz se tam zdržel zřejmě kvůli výjezdu pendlerů.

 
V úterý (14.4) byl na hranicích spuštěn nový režim kontrol, při němž policisté prověřovali, zda řidiči kamionů nepřekračují 14 dní pobytu v zahraničí. V případě že ano, musejí řidiči do karantény. Kvůli tomu se však na některých místech tvořily mnohakilometrové fronty, které místy dosahovaly až ke 20 kilometrům. Podle dopravců navíc byly kontroly zbytečné, drtivá většina řidičů totiž stráví v zahraničí pouze pár dní. Žádali proto vládu o jejich ukončení. Od pátku policie od dodatečné administrativy upustila.

"Jsme rádi, že vláda reagovala na naše požadavky, ale mohlo to být rychleji, protože za desítky hodin v kolonách škody našim dopravcům vznikly a v této těžké době je to opět poškodilo," uvedl Felix. Přesně vyčíslené škody kvůli kontrolám dopravci nemají, v průměru jde však o 2000 korun za hodinu, kterou jeden kamion strávil v koloně. V souhrnu se tak škody mohly vyšplhat na desítky milionů korun. Vedle toho navíc dopravci nestíhali rozvážet své zakázky včas, což vedlo k dalším ztrátám kvůli penále a ztrátě důvěry u zákazníků.

Nákladní dopravci v současnosti evidují kvůli šíření koronaviru velký úbytek zakázek, velká část z nich přišla až o polovinu objednávek. Problémy způsobilo zejména přerušení výroby v automobilkách. Mnohé firmy proto nyní řeší existenční problémy. Vláda kvůli tomu dosud rozhodla u odkladu úhrady silniční daně a také platby mýtného.

Logistika | 21. 04. 2020
Zdroj: ČTK