Rok 2019 v dopravě: Příprava mýta nebo liberalizace železnice

K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do příštího roku ovšem přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí. Další rekord očekává i pražské letiště. Řada událostí z roku 2018 bude mít dohru i v následujícím roce.

Rok 2019 bude poslední, kdy bude provozovatelem mýta rakouská firma Kapsch. Nový systém už bude od roku 2020 zajišťovat konsorcium CzechToll/SkyToll, které dostane za celkem desetiletý provoz 10,75 miliardy korun. Společnost avizovala, že v roce 2019 se bude věnovat přípravám a budování nového satelitního systému.

Pokračovat bude ovšem také spor okolo mýtného tendru. Firma Kapsch je odhodlána uplatňovat své námitky vůči průběhu soutěže u soudu, případně i arbitráže nebo Evropské komise. Námitky rakouské společnosti letos zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podnik však s rozhodnutím nesouhlasí, stát podle něj při tendru pochybil.

Nový mýtný systém bude navíc rozšířen na dalších 900 kilometrů silnic první třídy. Na nich však podle dohody ministerstva dopravy a samospráv bude moci být uplatněná nulová sazba. O konkrétních úsecích, kde se tak stane, rozhodnou samotné kraje a obce v průběhu příštího roku.

Do další fáze by měla pokročit také liberalizace železniční dopravy. Část tratí, které si objednávají stát a kraje, byla rozdělena mezi dopravce už letos, o většině regionálních tratí se však bude rozhodovat až v roce 2019. Už nyní je ovšem jasné, že České dráhy část tratí, kde dosud jezdí, opustí. Současné smlouvy vyprší na konci roku 2019.

Očekává se také řada legislativním změn. Jedna z nejdůležitějších by měla navázat na letošní novelu zákonu o urychlení dopravních staveb. Ministerstvo dopravy v ní nově navrhuje kauce za každé odvolání proti rozhodnutí o umístění nebo povolení stavby. Dopravní stavby by navíc mohly být nově umístěny a povoleny v jediném řízení. Letošní úprava kromě jiného už obsahuje seznam dopravních staveb, u nichž se má usnadnit vyvlastňování pozemků pomocí takzvaného mezitímního rozhodnutí. Zavádí také fikci souhlasu, která má úřady přimět k tomu, aby konaly rychleji.

Nákladní dopravci budou netrpělivě očekávat vývoj unijní legislativy v oblasti pravidel pro vysílání pracovníků. Tuzemské firmy kritizují postup západoevropských zemí, které na řidiče kamionů tyto pravidla uplatňují, podle dopravců jde o protekcionismus. Česko prosazuje vyjmutí nákladní silniční dopravy z norem pro vysílání pracovníků. O přesné podobě unijních norem by se mělo rozhodnout v příštím roce.

Rekordní čísla znovu očekává Letiště Praha. To by se letos mělo poprvé přiblížit k hranici 17 milionů odbavených cestujících za rok, v příštím roce by se tento počet mohl podle odhadů ještě zvýšit o několik procent. Pomoci by k tomu podle letiště mohly i nové linky, k těm nejočekávanějším patří přímá linka United Airlines do Newarku v USA.

Doprava | 28. 12. 2018
Zdroj: ČTK