Přístavem Rotterdam v pololetí prošlo o devět procent méně zboží

Objem překládky zboží v přístavu Rotterdam kvůli dopadům šíření koronaviru v pololetí meziročně klesl o 9,1 procenta na 219 milionů tun. Oznámilo to vedení přístavu, který je největší v Evropě.


Pokles nebyl vzhledem k dopadu pandemie nemoci covid-19 na světový obchod žádným překvapením, uvedl ředitel přístavu Allard Castelein. "Pozitivním znamením je, že objem překládky zboží byl ve druhém čtvrtletí lepší, než jsme původně očekávali," dodal podle agentury Reuters.

V dubnu vedení přístavu varovalo, že objem překládky klesne v porovnání s 470 tunami loni až o 20 procent.

Vedení přístavu uvedlo, že ve druhém pololetí očekává ekonomické oživení a že objem překládky zboží nebude dále klesat. Přesto bude podstatně nižší než loni.

Zatímco objem kontejnerové přepravy a překládka uhlí a rud v prvních šesti měsících letošního roku klesly, objem překládky biomasy a zkapalněného zemního plynu (LNG) stoupal.

Zisk z běžného provozu v pololetí provozovateli přístavu klesl o 4,8 procenta na 128,4 milionu eur (bezmála 3,4 miliardy Kč). Tržby se zvýšily o 0,7 procenta na 360 milionů eur. Vlastníky přístavu jsou město Rotterdam a nizozemský stát.

Logistika | 24. 07. 2020
Zdroj: ČTK