Prezident Zeman podepsal novelu snižující DPH na jízdenky

Jízdné ve vlacích, autobusech nebo na lanovkách bude od příštího roku nově spadat do nižší sazby daně z přidané hodnoty. Místo nynějších 15 procent to bude deset procent. Počítá s tím poslanecká novela zákona o DPH z pera poslanců hnutí STAN, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Proti změně se již dříve postavila Asociace krajů, nesouhlasila s ní ani vláda. Dopravci zatím možné dopady na výši jízdného nekomentovali, chtějí nejprve opatření analyzovat.

Přeřazení jízdenek do nižší sazby by mělo podle předkladatelů nechat ve veřejné dopravě více peněz. Nynější sazba DPH na jízdné v osobní pozemní hromadné pravidelné dopravě je podle autorů novely v ČR osmá nejvyšší v Evropě.

Přesun do nižší sazby by podle předkladatelů mohl jízdenky zlevnit či nechat na současné úrovni, případně přinést dopravcům víc peněz na rozvoj veřejné dopravy.

Ministryně financí Alena Schillerová již dříve uvedla, že návrh by veřejné rozpočty připravil o 930 milionů korun. Podle Svazu měst a obcí ČR by tak obce a města přišly o 219 milionů korun, které dostávají v rámci rozpočtového určení daní z vybrané DPH.

Od 1. září začaly fungovat ve vlacích a autobusech slevy pro studenty do 26 let a pro seniory nad 65 let. Na jaře je schválila vláda. Kompenzace na zlevněné jízdné vyjdou stát od roku 2019 zhruba na 5,83 miliardy Kč ročně.

Doprava | 28. 12. 2018
Zdroj: ČTK