Praha zamýšlí prodloužit parkovací oprávnění o dobu koronaviru

Vedení Prahy zamýšlí rezidentům prodloužit platnost parkovacích oprávnění o dobu, po kterou budou kvůli koronaviru mimo provoz. Nyní město hledá způsob, jak opatření udělat. Parkovací zóny v hlavním městě jsou až do odvolání zrušeny. Novinářům to po dnešním jednání rady řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Zóny v březnu zrušila vláda svým nařízením. Rezidenti v zónách platí 1200 korun ročně. Přesné informace k parkovaní jsou na webu parkujvklidu.cz.

 
"Kompenzace zvažujeme, jak by to bylo technicky proveditelné. Rezidentům, kteří měli platné parkovací oprávnění, tak by o dobu, kdy byly (zóny) zneplatněny, jim současné oprávnění bylo prodlouženo. Technické detaily a jak to bude provedeno bude včas oznámeno," řekl Scheinherr.

Podle rozhodnutí vlády je provoz zón pozastaven do konce nouzového stavu. "To znamená, zatím do konce dubna," řekl Scheinherr.

V zónách placeného parkování mohou nadále stát všechny automobily zdarma. Platí to i pro takzvané modré zóny, které jsou určeny obvykle jen pro místní obyvatele a podnikatele. Automobilová doprava v uplynulých týdnech oproti běžnému stavu výrazně klesla, a to v řádu desítek procent.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila již v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 9. Část radnic je nezavedla na celém svém území, ale ve vybraných částech a postupně je rozšiřovaly. Do systému se chce zapojit také Praha 10.

Doprava | 15. 04. 2020
Zdroj: ČTK