Průmyslový developer VGP zvýšil od začátku roku příjem z pronájmu o 30 procent

Průmyslový developer VGP NV zvýšil za prvních deset měsíců roku příjem z pronájmu o 29,8 procenta. Příjem z nově podepsaných a obnovených nájemních smluv byl 63,4 milionu eur (asi 1,62 miliardy korun), čímž se celkový roční příjem z pronájmu dostal na 240,5 milionu eur (zhruba 6,13 miliardy korun). Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti, kterou má ČTK k dispozici. Původně česká firma buduje a pronajímá logistické a průmyslové areály, sídlo má v belgických Antverpách.

 
Firma uvedla, že aktuálně má ve výstavbě 58 projektů o celkové rozloze 1,62 milionu metrů čtverečních, což 2,2krát více než v říjnu loňského roku. Z toho 46 procent jsou projekty v Německu, na Českou republiku připadá 12 procent. Generální ředitel firmy Jan Van Geet řekl, že zdroj rekordní poptávky po skladových prostorech vidí ve strukturálních změnách v elektronickém obchodování (e-commerce).

VGP sdělil, že vlastní 2,87 milionu metrů čtverečních skladových ploch, z nichž je 98,8 procenta pronajato. Společnost dále uvedla, že zakoupila 17 milionů metrů čtverečních nových pozemků, a její pozemkový fond se tak rozšířil na 10,49 milionu metrů čtverečních. Jde o růst o 37,1 procenta od začátku roku.

Firma se chce mimo jiné soustředit na výstavbu prostor v Srbsku, kde zakoupila pozemek o rozloze 1,1 milionu metrů čtverečních v blízkosti bělehradského letiště. Zájem o pronájem mají podle vyjádření společnosti především západní společnosti. VGP potenciálně uvažuje o expanzi i do Švédska a Řecka.

VGP byla založena v roce 1998 jako rodinný developer nemovitostí v ČR. Nyní s 350 zaměstnanci vlastní a provozuje aktiva v 12 evropských zemích přímo nebo prostřednictvím společných podniků s Allianz Real Estate. Společnost je kótována na burze pouze v Bruselu, jelikož správní rada VGP v srpnu 2021 rozhodla požádat o stažení akcií z hlavního trhu pražské burzy.

Nemovitosti | 24. 11. 2021
Zdroj: ČTK