Poptávka po nájmech v logistických areálech stoupla o 24 procent

Rozloha ploch, na které byly uzavřeny nebo prodlouženy nájemní smlouvy v průmyslových halách a skladech, ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostla o 24 procent na 540.200 metrů čtverečních. Proti třetímu čtvrtletí se zvýšila o 76 procent. Vyplývá to z údajů poradenských firem Industrial Research Forum (IRF), které má ČTK k dispozici.

"Přestože byla ve čtvrtém čtvrtletí opět zavedena přísná protiepidemická opatření a počet zjištěných případů infikovaných nemocí covid-19 byl mnohem vyšší než na jaře, český industriální trh zaznamenal úspěšné období. Může za to několik faktorů. Podle dat Českého statistického úřadu průmyslová produkce v říjnu a v listopadu proti předchozímu roku dokonce nepatrně vzrostla, zejména díky automobilovému průmyslu," uvedlo sdružení.

Opětovné uzavření většiny kamenných obchodů od 22. října do 2. prosince podle IRF navíc v kombinaci s blížícími se Vánocemi zvýšilo poptávku v sektoru e-commerce, která se projevuje jak na větších nárocích na skladovací prostory distributorů, tak i na straně logistických firem, zejména pak zásilkových služeb. "Změny se projevují hlavně ve větším zájmu o krátkodobé pronájmy, což lze považovat za společný jmenovatel roku 2020, a v nižší ochotě developerů stavět spekulativně, tedy bez zajištění pronájmu před začátkem stavby," uvedlo dále sdružení.

Největší novou transakcí ve čtvrtém čtvrtletí byl předpronájem v Contera Parku Ostrava D1 o velikosti 74.000 metrů čtverečních, kterou podepsala nezveřejněná maloobchodní firma. Druhou největší realizovanou transakcí byl rovněž předpronájem v GLP Parku Praha Chrášťany o rozloze 36.000 metrů čtverečních.

Podíl volných průmyslových hal a skladů v Česku na konci loňského roku meziročně stoupl o 0,1 procentního bodu na 4,2 procenta. V porovnání s koncem 3. čtvrtletí klesl o 0,5 procentního bodu. Nejnižší byl v Praze a okolí, a to 2,2 procenta. Celkově je v současné době na trhu 381.500 metrů čtverečních moderních průmyslových prostor, které jsou připraveny k nastěhování.

Plocha nově dokončených skladů a výrobních hal ve čtvrtém čtvrtletí meziročně klesla o třetinu na 106.100 metrů čtverečních. Haly vznikly v devíti průmyslových a logistických areálech. Největší byla budova v CTParku Ostrava o rozloze 50.000 metrů čtverečních.

Na konci čtvrtého čtvrtletí loňského roku bylo ve výstavbě dalších 344.600 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, mezičtvrtletně o desetinu méně. Více než čtvrtina se nachází v Plzeňském kraji, pětina v Praze a okolí. Na Moravskoslezský kraj připadá 18 procent. Celková plocha moderních průmyslových a skladových prostor určených k pronájmu vzrostla meziročně o necelou desetinu na 9,1 milionu metrů čtverečních.

Nejvyšší nájemné průmyslových a logistických nemovitostí v porovnání se stejným obdobím loňského stagnovalo na 4,70 eura (zhruba 123 Kč) za metr čtvereční měsíčně. U kancelářských vestaveb zůstalo 8,50 až devět eur (asi 222 až 235 Kč) za metr čtvereční.

Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.

Logistika | 27. 01. 2021
Zdroj: ČTK