Přemostění v Blansku zhotoví Metrostav, práce za 264 milionů začnou v srpnu

Přemostění v Blansku zhotoví za více než 264 milionů korun společnost Metrostav DIZ. Po několika letech přípravy se podařilo vybrat zhotovitele. Akce je jednou z největších, kterou Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje realizuje. Práce by měly začít letos v srpnu, a to stavbou okružní křižovatky ve Svitavské ulici. V tiskové zprávě to uvedla Alena Knotková z krajského úřadu.

Stavba začíná ve Svitavské ulici na levém břehu řeky Svitavy a přemosťuje koryto řeky, železniční koridor a končí v průmyslové zóně na Starém Blansku. Napojení na stávající dopravní síť je pomocí novostaveb okružních křižovatek ve Svitavské a Brněnské ulici. Se stavbou souvisí nutné úpravy parkovacích ploch, chodníků, místních komunikací, sjezdů nebo oplocení a vybudování opěrných zídek či nasvětlení.

Novou dominantou lokality se má stát most v podobě ocelového oblouku se síťovými závěsy. "Je fakt, že takovéto mosty nestavíme každý den. S ohledem na to, že smontovaný mostní oblouk s vybetonovanou deskou bude umístěn na mostní pilíře výsuvem, bude celá realizace zajímavá i z technického pohledu. V dnešní době není jednoduché vysoutěžit zhotovitele, zejména takové velké stavby, neboť neúspěšní uchazeči v mnoha případech průběh soutěže opakovaně napadají. Tato stavba byla limitována tím, že jsme ji museli zkoordinovat s termínem celkové výluky na železniční koridorové trati," uvedl ředitel krajských silničářů Zdeněk Komůrka.

Většinu nákladů by měl uhradit stát. "Pro město Blansko je tahle stavba zásadní téma, protože kdo zná situaci na přejezdu na Staré Blansko, ví, jaké kolony se zde tvoří a jak problematický je tento přejezd zejména pro složky integrovaného záchranného systému," řekl krajský radní pro oblast dopravy a starosta Blanska Jiří Crha (ODS).
 
Doprava | 10. 06. 2021
Zdroj: ČTK