Pardubice mění parkovací systém, platit půjde kartou i mobilem

Město Pardubice skončilo testování nových parkovacích automatů. V listopadu začne dodavatel osazovat novými přístroji parkovací místa ve městě. Modernější přístroje umožní od konce roku placení kartou či mobilním telefonem. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).


"Automaty se budou postupně montovat na 84 míst ve městě. Stát budou vždy v blízkosti stávajících automatů a do provozu budou uvedeny všechny v jeden den, kdy budou zároveň staré automaty vypnuty," uvedl Kvaš.

Výměna všech pakovacích automatů v Pardubicích je součástí právě budovaného systému inteligentního parkování. Díky němu řidiči snadněji najdou volná místa.

Při placení parkovného bude řidič muset nově zadat i SPZ automobilu. Automaty budou propojené s informačním systémem městské policie. Automaty jsou napájené solárními články a mají modul, který provozovatele upozorní na závadu nebo plný mincovník. Nemělo by se tedy stávat, že by byl automat mimo provoz, aniž by o tom provozovatel nevěděl.

Na rozdíl od stávajících automatů lze v nových platit parkovné i bezkontaktní kartou, hodinkami a dalšími bezkontaktními metodami. Vedle platby v parkovacích automatech je v Pardubicích možno platit i přes mobil prostřednictvím SMS zpráv či mobilních aplikací MPLA, ParkDots, ParkSimply a Smart4City Parkování.

Pardubice také proměňují signalizační zařízení, které je součástí nového inteligentního řízení dopravy. První semafory loni na podzim napojily na centrální velín na mostě v Rosicích nad Labem. Teď město modernizuje semafory na křižovatce ulice Jahnova a Karla IV. Nefunkční budou do 23. října, a na přechodu u Zelené brány, kde nepůjdou do čtvrtka. "Na bezpečnost přitom na obou místech dohlížejí zástupci státní a městské policie," uvedla Iveta Koubková z tiskového úseku magistrátu.

Doprava | 16. 10. 2020
Zdroj: ČTK