Oprava Benešova mostu v Ústí začne později, než se předpokládalo

Generální oprava Benešova mostu v Ústí nad Labem v polovině příštího roku nezačne. Ústecký kraj, který klíčovou spojnici břehů Labe vlastní, řeší komplikace v projektové dokumentaci. Postavit chce nejprve provizorní lávku pro pěší. Na zpoždění stavby dnes upozornil Český rozhlas. Město Ústí nad Labem chce lávku přes řeku natrvalo, postaví proto vlastní s využitím dotace, která pokryje náklady. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Romana Macová.


Benešův most je ve špatném technickém stavu a od dubna loňského roku na něm městskou hromadnou dopravu řídí semafory. Během opravy bude po nějakou dobu uzavřen pro veškerou dopravu a vozům MHD a motoristům zůstane pouze Mariánský most. Očekávají se proto velké komplikace v dopravě.

Město žádalo, aby krajem připravovaná lávka pro pěší nebyla pouze provizorní. "Chtěli jsme, aby nám kraj nechal lávku definitivně, slyšeli jsme ale, že to nejde. Město se proto rozhodlo jít svou vlastní cestou," řekla Macová. "My nevíme, kdy oprava Benešova mostu začne," uvedla. Je tak možné, že v Ústí budou nějakou dobu vedle sebe dvě lávky.

Lávku město chce kvůli propojení cyklotras. "Teď je otevřen dotační titul, dotace by měla pokrýt veškeré náklady na stavbu," řekla Macová.

Projektová dokumentace k opravě mostu nyní vzniká. Ze starého mostu zůstane konstrukce, nová bude vozovka, chodníky. "Problém nastal s inženýrskými sítěmi, které jsou na mostě a v jeho okolí, řeší se to v rámci projektové dokumentace, takže k tomu posunu (termínu opravy) dojde," řekl Českému rozhlasu a ČTK náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).

Náklady na opravu se odhadovaly na téměř 200 milionů korun. Podle Kliky konečná cena vzejde ze soutěže na dodavatele. Kraj chce rekonstrukci zaplatit z úvěru.

Opravy mostu, postaveného v letech 1934 až 1938, potrvají podle odhadu tři stavební sezony. Uzavřen pro dopravu bude zhruba rok a půl. Přes Labe vedou v Ústí tři mosty, z toho jeden je železniční. Mariánský most se na straně centra napojuje na tranzitní komunikaci z Ústí do Děčína. Z pravé strany Labe přijíždí do centra nejen obyvatelé čtvrti Střekov, ale i okolních vesnic.

Doprava | 06. 12. 2019
Zdroj: ČTK