Olomouc chce letos začít stavět okružní křižovatku v Droždíně

Ve druhé polovině letošního roku by měla začít stavba okružní křižovatky v Olomouci-Droždíně, která v této městské části nahradí nebezpečnou křižovatku na silnici patřící Olomouckému kraji. Radnice s hejtmanstvím uzavře smlouvu o společném zadání této veřejné zakázky, aby mohla být vybrána stavební firma a připravený projekt kruhového objezdu zahájen. Novinářům to řekl olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

 
Obyvatelé Droždína si dlouhodobě stěžují na neutěšenou dopravní situaci v této městské části. Kruhový objezd na krajské silnici vznikne nedaleko základní školy, má zvýšit bezpečnost chodců a zklidnit dopravu.

Zatímco Olomoucký kraj bude mít jako vlastník silnice v Droždíně na starosti samotnou stavbu kruhového objezdu, město podle primátora nechá vybudovat přechody, chodníky, veřejné osvětlení a provede úpravy autobusové zastávky. Radnice na projekt vyčlenila 2,4 milionu korun.

"Aby stavba kruhového objezdu mohla probíhat ve spolupráci města a kraje, je třeba uzavřít smlouvu o společném zadávání veřejných zakázek. Upraví smluvní vztahy, práva a povinnosti obou zadavatelů," uvedl Žbánek.

Po silnici přes Droždín podle místních denně projedou tisíce automobilů a jsou tam často nehody. Obyvatelům Droždína došla trpělivost s hustým automobilovým provozem v obci loni na podzim, kdy nákladní automobil na přechodu pro chodce v obci srazil desetiletou dívku. Vyzvali proto radnici i hejtmanství, aby byla bezpečnost na silnici urychleně zvýšena.

"Droždín má tu nevýhodu, že je průjezdný a řidiči si tudy často zkracují cestu ve směru ze Šternberku na Olomouc. Je dobře, že se krajskému úřadu podařilo dotáhnout projekt na úpravu křižovatky do konce," podotkl Žbánek.

Provoz na silnici v Droždíně výrazně houstne hlavně v ranní a odpolední špice, kdy přes tuto místní část jezdí lidé z okolních obcí do Olomouce či se vracejí domů. V některých dnech na automobilový provoz a přechody pro chodce v okolí místní školy dohlížejí strážníci. Nespokojení obyvatelé Droždína požadovali také instalaci dočasných mobilních radarů pro měření rychlosti automobilů či vybudování chráněných přechodů pro chodce.

Doprava | 26. 02. 2020
Zdroj: ČTK