O zrušení jízdného v regionální dopravě Liberecký kraj neuvažuje

Liberecký kraj neuvažuje o tom, že by kvůli koronaviru zrušil jízdné v regionální dopravě podobně jako na jaře. Tehdy kvůli nedostatku ochranných pomůcek mohli lidé od 16. března cestovat autobusy a vlaky po kraji bez odbavení, znovu se v dopravě začalo platit až po Velikonocích od 14. dubna. Na tržbách přišli dopravci zhruba o 50 milionů korun, které žádají od kraje. Během prezentace nových autobusů v ČSAD Liberec to ČTK řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

 
Cestování bez odbavení zavedl Liberecký kraj na jaře ve snaze ochránit řidiče autobusů před koronavirovou nákazou. "Jen za dobu nouzového stavu nás to ale na tržbách stálo 40 milionů korun, teď nám přišel ještě od Českých drah a ČSAD Česká lípa požadavek na dalších 11 milionů korun, což jsou jejich ušlé tržby v souvislosti s opatřením na jaře," řekl hejtman. Liberecký kraj sice žádal vládu o náhradu alespoň části těchto nákladů, ale neúspěšně. Znovu proto podle hejtmana jízdné rušit nebude, ani když vláda vyhlásí nouzový stav. "Vláda nás v tom nechala," řekl.

Liberecký kraj pomůže vybavit řidiče a průvodčí ve veřejné dopravě ochrannými pomůckami, dopravci také v souvislosti s pandemií pořídili vybavení a pravidelně vozy dezinfikují. "Autobusy pravidelně dezinfikujeme UV lampami, řidiči jsou vybaveni také jednorázovými dezinfekčními utěrkami, kdy tyče a madla, kde se dotýkají cestující, utřou a utěrku vyhodí. Vybaveni jsou i standardními ochrannými pomůckami, mají roušky, rukavice a máme i ochranné štíty. Celé léto jsme ochranné pomůcky schraňovali a myslím, že jsme kvalitně připraveni," doplnil provozní ředitel ČSAD Liberec Martin Liška.

Prodej jízdenek u řidičů zastavil kvůli jejich ochraně před nákazou Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). V liberecké MHD je ale prodej jízdenek u řidičů jen doplňkový. Cestující ode dneška do autobusů městské dopravy v Liberci nemohou ani nastoupit či vystoupit předními dveřmi. V autobusech jsou zábrany, takže se pasažéři k řidiči vůbec nedostanou. "V tramvajích toto opatření není potřeba, neboť řidič je uzavřen v kabině," řekla mluvčí podniku Martina Poršová. Dveře autobusů a tramvají se na zastávkách znovu otevírají automaticky.

Doprava | 01. 10. 2020
Zdroj: ČTK