Nová odbočka v Rajhradě zlepší provoz mezi Brnem a Břeclaví

Správa železnic vybuduje v příštím roce novou odbočku v Rajhradě na Brněnsku. Účelem je zlepšit dopravní kapacitu mezinárodního koridoru mezi Brnem a Břeclaví. Železničáři vyhlásili veřejnou zakázku na zhotovitele. Předpokládané náklady dosahují 319 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

 
Dotčený úsek využívá dálková doprava ve spojích do Bratislavy a Vídně i vnitrostátní rychlíková linka R13 z Brna do Olomouce přes Břeclav. "Vložení čtyř nových výhybek v zastávce Rajhrad umožní předjíždění vlaků v traťovém úseku Modřice - Hrušovany u Brna, což napomůže zejména řešení kolizních situací mezi dálkovou a regionální dopravou. Regionální doprava tvořená spěšnými a osobními vlaky je velmi silná," sdělila Friebová.

Pracovat se bude podle železničářů celý příští rok. "Obsahem stavby je rekonstrukce železničního svršku a spodku v délce 870 metrů. Současně nahradíme silniční nadjezd v Holasicích a opravíme nedaleký železniční mostu. Cestující se musí připravit na omezení," dodala Friebová.

Zřizovaná odbočka bude mít nové traťové zabezpečovací zařízení s technologií uloženou do stávající budovy v zastávce Rajhrad. Tu doplní nově vybudovaný objekt trafostanice. Zastávka Rajhrad získá v rámci stavby také nové informační zařízení s odjezdy vlaků umístěné u výpravní budovy.

Doprava | 14. 10. 2020
Zdroj: ČTK