Novým generálním ředitelem výrobce autobusů SOR Libchavy se stal Jiří Paroulek

Novým generálním ředitelem výrobce autobusů SOR Libchavy se stal Jiří Paroulek. Ve funkci nahradil od jednoho ze spoluzakladatelů firmy Jaroslava Trnku, který se stal členem dozorčí rady. Zároveň se změnila organizační struktura, uvedla firma v tiskové zprávě.

Paroulek je zároveň jedním z jednatelů společnosti. Působil více než 20 let ve vedoucích manažerských pozicích dodavatelů automobilového průmyslu. Podle svých slov by se chtěl zaměřit na kooperaci na tradičních exportních trzích a na prohloubení vývoje nízkoemisních a bezemisních vozidel.

Dosud měl SOR Libchavy tři jednatele, od 1. června jich má společnost pět. Změna by měla přinést zvýšení pružnosti rozhodovacích procesů v různých oblastech chodu firmy.

Pro letošní rok chystá SOR novou řadu vozidel pro meziměstskou a příměstskou dopravu s označením SOR IC. Důraz klade na minimální spotřebu paliva.

Ročně firma vyrobí okolo 500 autobusů, minulý rok jich bylo 526. Kromě České republiky a Slovenska exportuje také na další trhy, zejména do Německa a Polska. Její vozy jezdí také v Estonsku, Bulharsku, Srbsku či v Dánsku. Zajímavostí je provoz autobusů značky SOR na Faerských ostrovech. Od roku 2008 nabízí společnost také trolejbusy a od roku 2010 doplnily nabídku rovněž elektrobusy. Největším provozovatelem autobusů značky SOR je Dopravní podnik hlavního města Prahy, v jehož flotile jezdí více než 1100 autobusů.

V roce 2019 dosáhla společnost zisku po zdanění 171 milionů korun, rok předtím byl zisk zhruba o 11 milionů korun nižší. Rekordní zisk 347 milionů korun firma vytvořila v roce 2015. Výsledky za rok 2020 zatím nezveřejnila.

Firma byla privatizována v roce 1991 skupinou devíti společníků, v roce 1993 vstoupila na trh s prvním novým autobusem délkové kategorie 7,5 m. Společnost  je součástí Energetického a průmyslového holdingu (EP Industries).
 
Doprava | 11. 06. 2021
Zdroj: ČTK