Nová lávka u Svatošských skal dnes obstála při zátěžové zkoušce

Na novou lávku přes řeku Ohři u Svatošských skal dnes najela čtyři nákladní auta s vodou, šlo o zátěžovou zkoušku. Test ukázal, že je most staticky v pořádku. První cyklisté a chodci na něj budou moct v říjnu.

 
Zátěžovou zkoušku provedli odborníci z Kloknerova ústavu ČVUT a měla několik cyklů. Nejdříve byla lávka zaměřena bez aut, poté na ni najely dvě dodávky. Nejvyšší zátěž byla na lávce, když na ni najela čtyři auta s celkovou hmotností 12 tun. Při plné hmotnosti se lávka prohnula o 13 centimetrů, což je podle odborníků v pořádku.

Náklady na stavbu visuté ocelové lávky a příjezdových cest se odhadují na 25 milionů korun. Na novém mostě začali stavbaři pracovat letos na jaře. Byla navržen jako bezbariérový a průjezdný pro auta do 3,5 tuny, aby se na druhou stranu řeky dostaly složky integrovaného záchranného systému, uvedl krajský radní Josef Janů (Piráti).

Nový most v oblíbeném turistickém místě u Svatošských skal odlehčí dřevěné lávce, která náporu návštěvníků nestačí. Současná visutá lávka je úzká, výrazně tak limituje pohyb chodců a zejména cyklistů. Rekreační areál leží na páteřní cyklostezce podél Ohře a projedou jím stovky cyklistů denně. Navíc už dřevěná lávka není v dobrém technickém stavu.

Doprava | 15. 09. 2020
Zdroj: ČTK