Na průtahu Blanskem skončila další uzavírka, průjezdný je kruhový objezd

Na průtahu Blanskem skončila další uzavírka, průjezdný je nový kruhový objezd u Penny Marketu. Okružní křižovatka, kvůli které byla od poloviny července uzavřená hlavní dopravní tepna ve městě, je první částí stavby nového přemostění na Staré Blansko. Na webu města to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková. Už v polovině listopadu skončila na průtahu uzavírka kvůli stavbě okružní křižovatky v ulici Mlýnská a Poříčí u Sportovního ostrova.

 
Křižovatku u Penny se podařilo otevřít o den dříve oproti plánu, a to i přes komplikace. "Komplikace vyvstaly při práci na přeložce inženýrských sítí zejména v souvislosti s uložením stávajícího vedení ve Svitavské ulici, vícepráce jsme prováděli také ve Fügnerově ulici. Dokončený je ale vlastní kruhový objezd včetně dopravního značení, nové opěrné zdi, přeloženy a nově napojeny jsou také veškeré inženýrské sítě," uvedl vedoucí projektu z firmy Metrostav DIZ Robert Škarecký.

Hotová je přeložka vodovodu a kanalizace, nízkého i vysokého napětí, plynovodu a dalších sítí. V provozu je veřejné osvětlení ve Svitavské ulici. "Pracovat nyní budeme ještě na dokončení chodníků a obrub u napojení Fügnerovy ulice a také na terénních úpravách v okolí nové křižovatky, proto je zatím umožněný pouze obousměrný průjezd Svitavskou ulicí, tedy na hlavním tahu Blanskem, a kruhový objezd lze používat pouze v režimu ´Projíždíte stavbou´. Hotovo chceme mít do dvou týdnů," doplnil Škarecký.

Stavbaři dál pracují v těsném sousedství zprovozněné křižovatky. Kruhový objezd je první etapou stavby nového mostu za 265 milionů korun, který má nad železniční tratí spojit dvě oddělené části Blanska. Jedno z ramen nové okružní křižovatky se proto zprovozní až po napojení mostu.

"U mostu už bylo provedeno kompletní pilotové založení na straně Starého Blanska, v současné době už pracujeme na obou březích Svitavy na pilotovém založení a budování opěrné zdi," podotkl Škarecký. Mimo stavbu se podle něj pracuje na výrobě ocelové části mostu.

Příští rok dělníky čeká stavba okružní křižovatky u napojení na Brněnskou ulici. Vysunovat nad tratí se bude mostní konstrukce. Kompletně hotovo má být na konci října příštího roku.

Doprava | 02. 12. 2021
Zdroj: ČTK